Co je akné?

Akné je jeden z nejvíce frustrujících a nejběžnějších problémů, které snižuje sebevědomí a trápí lidi po celém světě. Prvním krokem v boji s akné je zjištění, co jej vlastně způsobuje.

Co je tedy akné?

V péči o pleť je akné je nejčastějším a nejběžnějším problémem na celém světě. Po psychické stránce patří k nejvíce vysilujícím a rozpaky způsobujícím problémům s pletí. Ačkoliv je akné spojováno hlavně s dospíváním a jako projev puberty, pravdou je, že se akné může projevit v každém věku, což je často frustrující ještě více.

V následujícím článku popíšeme tento sebevědomí ničící problém a různé způsoby, jak se projevuje. Znalost příčiny akné je prvním krokem jak získat kontrolu nad projevy akné, následně se zbavit pupínků a mít opět čistou pleť.

Většina z nás akné zná, nezná ale podrobnosti, proč se tvoří zrovna akné a ne jiný kožní problém. Akné můžeme definovat následovně: jedná o poruchu pleti, která se objevuje, když dojde k ucpání vlasového folikulu (každý pór na vaší pleti je součástí folikulu) odumřelými buňkami a mazem. Tato směs mazu a buněk ve folikulu umožní zmnožení bakterií, které akné způsobují. Bakterie nesoucí jméno Propionibacterium acnes (P. acnes) úspěšně roste uvnitř folikulu místo toho, aby zůstala na povrchu pleti, kde se normálně vyskytuje a problémy nezpůsobuje.

Bakterie se živí obsahem folikulu, což má za následek tvorbu chemických látek a enzymů, které způsobující zánět. Tento pak přitahuje bílé krvinky, které bojují s bakteriemi, což vede k podráždění. Akné je především zánětlivé onemocnění, což je důležité mít na paměti při jeho léčbě. Cokoliv uděláte ke zmírnění zánětu, pomůže k rychlejší léčbě, což platí i opačně, zhoršení zánětu znamená i zhoršení akné.

Posledním stádiem vývoje akné je, když praskne stěna ucpaného folikulu a jeho obsah se dostane do okolí, což způsobuje další poškození pleti a pupínky.

Druhy akné

Komedony: Tato forma akné se projevuje dvěma způsoby: milia nebo uhry. Komedony jsou prozatím nezánětlivé projevy akné. Pokud jsou tato poškození pleti uzavřená na povrchu pokožky, jsou tělové barvy, jako mírně vyvýšené hrbolky nazývají se milia. Pokud jsou otevřené a vystavené přístupu vzduchu, tak ucpání ve vlasovém folikulu oxiduje, a to následně vede ke tmavým až černým tečkám, které se nazývají uhry. Tmavé tečky nejsou známkou špíny pod povrchem pleti.

Rudé pupínky: Toto jsou malé vystouplé hrbolky indikující zánět ve vlasovém folikulu.

Vřídky: Jsou větší než rudé pupínky, tyto červené, bolestivé hrbolky mají na vrcholku bílý hnis a jsou známkou hlubšího a pokročilejšího stádia zánětu.

Cysty: Jsou bolestivé, hnisem naplněné bulky pod kůží, jsou větším rizikem pro tvorbu jizev, protože zánět je již v hloubce a může poškodit kolagen.

Takže nyní, když víte, co je akné a jak může vypadat, můžeme začít s návodem na ošetření.

Ošetření akné

Zde najdete průvodce krok za krokem a vše, co potřebuje vědět, abyste dosáhli čistší pleti. Je to mnohem snadnější, než byste si mysleli!

Krok 1. Použijte jemný čistící přípravek. K zabránění zčervenání pleti, k jejímu ošetření a snížení tvorby mazu je nezbytné mýt pleť dvakrát denně jemným, vodou rozpustným čistícím přípravkem. Vždy se vyhněte mýdlům všem mýdlovým čisticím přípravkům, které příliš vysušují pokožku, látky obsažené v těchto přípravcích mohou také ucpávat póry. Vyhněte se rovněž hrubým přípravkům určeným k obroušení kůže, které mohou ještě zhoršit podráždění – akné takto jednoduše odstranit nelze.

Krok 2. Peeling – Jedna z příčin tvorby akné je hromadění odumřelých buněk ucpávajících póry, další příčinou je, že výstelka pórů abnormálně zesílí kvůli příliš velkému množství pleťových buněk. Obojí může způsobit hromadění mazu v pórech, což vede k tvorbě pupínků. Nejlepší způsob k odstranění je používat přípravek s kyselinou salicylovou (BHA). BHA efektivně a jemně obrušuje povrch pleti, ale zároveň obrušuje i vnitřek pórů, podílí se na likvidaci bakterií a působí proti zčervenání pleti. Paula’s Choice je jedna z mála firem, která vyvinula účinné exfolianty s BHA. Uvidíte prostě úžasné zlepšení.

Krok 3. Odstraňte bakterie, které způsobují akné. Různé studie ukázaly, že benzoylperoxid zabíjí bakterie P. acne, o kterých jsme se již dříve zmínili. Roztoky se liší v koncentraci od 2.5% až po 10% a lze jej zakoupit v lékárně. Nejlepší je začít s nižší koncentrací, protože 2.5% benzoylperoxid je méně dráždivý než 5% nebo 10% koncentrát a může být stejně účinný. Pokud benzoylperoxid Vaše pleť špatně toleruje, je pro Vás Paula’s Choice Clear Daily Skin Clearing Treatment s kyselinou azelaovou (Přípravek na ošetření pleti s kyselinou azelaovou) + BHA skvělou alternativou.

Krok 4. Nevystavuje pleť s akné slunečnímu záření. Pleť nemůže bojovat proti akné, pokud je zároveň vystavována slunečního záření. Velký výběr ochranných přípravků s lehkým složením a zároveň s ochranným faktorem SPF 25 nebo vyšším urychluje léčebný proces akné, a navíc ji chrání proti dalšímu poškození. Pro dívky jsou ideálním řešením podklady a/nebo pudry s ochranným faktorem.

Krok 5. Vstřebávání mazu: Bohužel neexistuje způsob, jak ovlivnit tvorbu mazu způsobenou hormony, ale můžete ovlivnit tvorbu mazu na povrchu pleti tím, že nebudete nadměrně používat zvláčňující přípravky a přípravky pohlcující maz. Nejlépe je používat pravidelně jemnou jílovitou masku a během dne používat savé ubrousky. Je důležité, aby žádný z používaných produktů neobsahoval mentol, kafr nebo alkohol, což je překvapivě časté ve většině přípravků proti akné.

Krok 6. Mějte na paměti, že aknózní pleť vyžaduje pravidelnou denní péči. Pokožka si sama nepomůže, opravdu potřebuje Vaši pomoc. Pouhé nakoupení produktů na ošetření akné nestačí.