Vše o smíšené pleti

Smíšená pleť je pro mnoho lidí záhadou. Těžce se rozpoznává a je složitěji ošetřuje. Ale Paula’s Choice tým vám může pomoci odhalit tuto záhadu a dosáhnout tak čistší a vyrovnanější pleti.

Co je smíšená pleť? 

O smíšené pleti mluvíme, pokud se dva a více typů pleti objevují na obličeji zároveň. Nejběžnější je smíšená pleť, kdy některé části obličeje jsou suché nebo šupinkovité, zatímco střední části obličeje, nos, brada a čelo (tzv. T-zóna) jsou mastné. Smíšená pleť je rovněž stav, kdy se zároveň vyskytují vrásky, pupínky nebo rosacea a suchá pleť.

Pokud se alkohol odpaří, jak může škodit? 

Různé druhy faktorů přispívají ke vzniku smíšené pleti – někdy je to dáno pouze geneticky. Co se týče smíšené pleti, příčiny a kombinace se u každého trochu liší. 

Obecně platí, že oblasti okolo nosu, bradu a čela mají aktivnější mazové žlázy než ostatní části obličeje. Někteří lidé mají rosaceu a suchou pleť a jiní mají sklon ke skvrnám, šupinkám a zánětlivé pleti. Další běžná příčina smíšené pleti může být výsledkem pleťových přípravků, které používáte. Například, pokud používáte přípravek obsahující dráždivé složky, ty pak následně mohou stimulovat tvorbu mazu v T-zóně a zároveň vytvářet sušší pleť a zčervenání pleti na zbytku obličeje. Takže, z vaší relativně normální pleti jste udělali smíšenou! 

Možná používáte hydratační přípravek, který je příliš zvláčňující a způsobuje tak maštění pleti a ucpává póry. Všechny přípravky, které používáte musí být vhodné pro různé typy pleti, kterou máte – i když to znamená používání různých přípravků na různé časti obličeje.

Které produkty jsou vhodné pro smíšenou pleť? 

V podstatě ti lidé, kteří mají smíšenou pleť potřebují přípravky, které tento stav nezhoršují. Je velmi důležité používat pouze produkty se správným složením vyvinuté pro různé typy pleti, které se u vás zrovna vyskytují.  

V některých případech to může znamenat použití různých přípravků na různé části obličeje. Například můžete potřebovat lehčí gely, vody, nebo maz absorbující přípravky na vaši T-zónu a tekuté přípravky nebo krémy na sušší části obličeje. Nebo to může znamenat používání přípravků proti akné v místech výskytu pupínků a hydratačních krémů pouze na sušší místa včetně očních partií.  

Mnoho lidí zjistí, že jejich smíšená pleť se stane vyváženější, pokud přestanou používat přípravky, které jsou buď špatné pro jejich typ pleti (jsou příliš zvláčňující pro T-zónu nebo příliš vysušující pro suchá místa) nebo obsahují problematické látky způsobující více škod než užitku.

Jak pečovat o smíšenou pleť 

Začněte s jemným čistícím přípravkem  

  • Vždy si omyjte obličej jemným, vodou rozpustným čistícím přípravkem, abyste zabránili podráždění a vysušení. Pokud máte mastnou a suchou kombinaci pleti, gelový nebo jmeně pěnivý čistící přípravek bude pro vás perfektní. Pokud máte suchou pleťa rocasea spolu s poškozením od slunce, lehký tekutý čistící přípravek je ideální. Bez ohledu na stavbu přípravek musí být vždy jemný. Dobrý čistící přípravek nikdy neobsahuje dráždivé látky, není parfemovaný a je prvním krokem k ovládání smíšené pleti.
  • Vyhněte se pevným mýdlům nebo pevným čistícím přípravkům jakéhokoliv druhu, bez ohledu na to, co tvrdí. Látky, které zajišťují pevné složení těchto přípravků mohou ucpávat póry a vždy příliš vysušují a dráždí všechny typy pleti.  

Používejte tonikum k obnovení pleti:

  • Pokud používáte toner, nesmí obsahovat žádné dráždivé látky, jako jsou alkohol, vilín, menthol, vůně (syntetické nebo přírodní), nebo citrusové oleje – všechny z nich se často objevují ve složení tonerů!
  • Používejte pouze tonery obsahující zdravé dávky látky obnovujících pleť, tj. složky identické s pletí, antioxidanty a látky komunikující s buňkami. 

Chraňte se proti poškození sluncem:

  • Krém s ochranným faktorem je nutné používat každý den, po celý rok, pokud chcete zabránit vzniku vrásek nebo dalším znakům stárnutí pleti! Pokud máte pouze mastnou pleť se sklonem k tvorbě pupínků, váš podklad a kompaktní pudr mohou zajistit ochranu potřebou proti slunci. Pokud máte citlivou pleť a rosaceu, vyberte si krém s ochranným faktorem obsahující pouze oxid titaničitý nebo/ a oxid zinečnatý jako aktivní složky.  

Používejte exfoliant k odstranění nahromaděných pleťových buněk

  • Pravidelným používáním přípravků s hydroxy kyselinami (BHA/ kyselina salicylová) nebo AHA ( jako je kyselina glykolová) ve složení vhodným pro váš typ pleti (gel nebo pleťová voda pro mastnou, skvrnám náchylnou pleť nebo tekuté přípravky pro normální až suchou pleť), odhalíte normální zdravou pleť schovávající je vespod.
  • BHA je zejména vhodná pro normální, mastnou a ke skvrnám náchylnou pleť, protože neobrušuje pouze povrch pleti, ale zároveň proniká i dovnitř pórů, čímž je zmenšuje, odstraňuje zanesení a zabíjí bakterie způsobující akné. BHA je naprosto nezbytná pro všechny bojující s komedony a rozšířenými póry.