Jak ošetřit akné a vrásky?

Všeobecně se předpokládá, že v době, kdy začnou vyskytovat první vrásky, nebude již pleť zatížena akné, ale často to tak nebývá. Výskyt vrásek a akné současně je poměrně častý problém. V boji proti vráskám a pupínkům Vám můžeme pomoci v jedné době, takže během několika dní bude vaše pleť jasnější, čistější a hladší, a to opravdu!

Jak léčit akné a vrásky

Pokud máte zároveň akné a vrásky, výběr přípravků pro denní péči o pleť může být těžký, protože řešíte najednou dva velmi rozdílné problémy. Používáte přípravek s označením proti akné nebo proti vráskám? Jak bojovat proti akné a vráskám současně bez toho, aby se Váš obličej vysušoval nebo se na něm vytvářely šupinky, což vrásky ještě zhoršuje, nebo naopak aby byl příliš mastný a krémový, což zase zhoršuje akné a komedony. Odpověď je lehčí než si myslíte, tedy pokud používáte správný přípravek.

Plán jak bojovat proti akné a vráskám 

Aknózní pleť a vrásky mohou být dosti velkou výzvou, i když se zabýváme jedním nebo druhým problémem. Pokud ale bojujeme s oběma zároveň, tak to může být frustrující a matoucí. Pokud se budete řídit našim seznamem přípravků vhodných k boji proti vráskám a pupínkům zároveň, zjistíte, že během několika dní bude vaše pleť jasnější, čistější a hladší – opravdu!

Popsali jsme 5 nezbytných kroků, které potřebujete k ošetření akné a vrásek zároveň. 

Krok 1 : Jemné čištění

Akné nepotřebuje vysušovací čistící přípravky nebo mýdla, ta ve skutečnosti celý problém zhoršují. Čistící přípravky s léčebným účinkem také nepomáhají, protože aktivní složka, přestože je účinná, se oplachuje. Na druhou stranu to, že se na Vaší pleti objeví příznaky stárnutí, neznamená, že potřebujete výživný čistící přípravek, neboť zvláčňující složky v těchto přípravcích mohou ucpávat póry a zhoršovat tak výskyt pupínků. Místo toho omývejte Váš obličej dvakrát denně hedvábným a efektivním vodou rozpustným čistícím přípravkem s jemnými zklidňujícími složkami. Večer použijte měkkou žínku k důkladnému odstranění make-upu. Pokud jste ještě tuto metodu nevyzkoušeli, pak budete překvapeni, o kolik lépe bude Vaše pleť vypadat jen po této malé změně. 

Krok 2 : BHA Exfoliant 

Exfoliace při použití přípravku s  betahydroxy kyselinou (BHA, resp. kyselinou salicylovou) je nejefektivnější způsob jak zlepšit projevy akné a bojovat proti příznakům stárnutí zároveň.  Kyselina salicylová obrušuje povrch pleti a zároveň proniká do pórů, které se ucpánvají (milia nebo komedony). Může také zmírnit zarudnutí pleti a stimulovat tvorbu kolagenu podporující pevnější mladistvou pleť. Tato jediná složka je tajnou zbraní pro kohokoliv, kdo  bojuje s pupínky a vráskami.

Ve skutečnosti mnoho lidí zaznamená pozitivní výsledky již přes noc. Pro dosažení nejlepšího výsledku aplikujte alespoň jednou denně po vyčištění (a použití toneru, pokud Vaše každodenní péče zahrnuje použití toneru s vhodným složením).

Pro horší formy akné: Po použití BHA exfoliantu můžete ošetřit projevy akné přípravkem s léčebným benzoyl peroxidem, který se neoplachuje. Tento lokální desinfekční přípravek likviduje bakterie způsobující červené zanícené pupínky. Při použití v kombinaci s BHA exfoliantem docílíte dokonce lepšího výsledku v boji s pupínky.

Krok 3: Ošetřující sérum 

Ošetřující séra mají většinou lehkou konzistenci (což je skvělé pro oblasti náchylné k akné), ta nejlepší jsou bohatá na složky, které potřebují všechny typy pleti k mladšímu a zdravějšímu vzhledu a které pomáhají léčit často přetrvávající červené skvrny a vady pleti. Tyto složky obsahují antioxidanty, tj. látky obnovující pleť a buňky pokožky. Tyto složky pomáhají zmírňovat příznaky stárnutí a zároveň stimulovat produkci kolagenu, zároveň také zmírňují zarudnutí pleti při pupíncích, zatímco také ošetřuje a bojuje proti zánětu (hlavní projev akné). To je dvojí vítězství. K dosažení nejlepšího výsledku aplikujte dvakrát denně, včetně očních partií, a to po vyčištění, použití toneru a exfoliantu. 

Krok 4: Lehký hydratační přípravek 

Výzva k nalezení nejlepšího hydratačního přípravku proti stárnutí pleti/vráskám pro pleť náchylnou k dalším vadám je, že musí zároveň hydratovat a vyživovat pleť a nezanechávat pocit těžkosti, mastnoty a krémovitosti (což zvyšuje počet pupínků). Všeobecně to tedy znamená, že byste měli použít hydratační přípravek s velmi lehkou tekutou konzistencí nebo gelovou strukturou, který je bohatý na prospěšné látky, jako jsou antioxidanty stimulující produkci kolagenu a na látky proti podráždění pleti. Tyto zmírňují výskyt červených skvrn, suchých míst a šupinek a dále obsahují zvláčňující složky ke zmenšení výskytu vrásek.

Nanášejte večer po exfoliaci a po použití ošetřujícího séra.

Suchá pokožka pod očima?  V tomto případě nebude výše popsaný hydratační přípravek stačit k dostatečné hydrataci. Pro oční partie zvažte použití zvláčňujícího hydratačního přípravku (nemusí být označen jako „oční krém“).

Krok 5: Ochrana proti slunci

Žádná péče pleť není kompletní bez použití denní ochrany proti slunci. Je nezbytné použít přípravek s ohranou proti slunečnímu záření SPF 15 nebo vyšší. Věděli jste, že ochrana pleti proti poškození slunečním zářením pomáhá také v boji proti pupínkům? Je to tak. Tím, že zabráníte zánětu, který je způsoben poškozením pleti slunečním zářením, posilujete Vaši pleť a umožníte tak imunitnímu systému pleti pomáhat rychleji léčit pupínky (a červené skvrny, které po nich mohou zůstávat). Ti z Vás, kteří trpí na pupínky a vrásky potřebují zmatňující závěrečné ošetření s ochrannou proti slunečnímu záření použitím produktu, který vyhlazuje a hydratuje, ale zároveň nezhoršuje výskyt pupínků. Můžete rovněž zvážit poklad a kompaktní pudr s ochranným faktorem jako denní ochranu proti slunečnímu záření. Jen se ujistěte, že je označen SPF 15 nebo vyšší. Tento způsob je příjemnější, pokud máte smíšenou nebo mastnou pleť. Ujistěte se, že použití krému s ochranným faktorem je posledním krokem ve Vaší ranní péči o pleť.

Poslední poznámka: Správnou kombinací přípravků můžete zároveň ovlivnit projevy pupínků a znaků stárnutí bez toho, abyste utratili jmění.