Boj s cystickým akné

Druh akné označován jako cystický, je ve skutečnosti závažná forma nemoci kůže a projevuje se zánětem pod povrchem. Problém se tedy rozvíjí uvnitř pokožky a je mimo dosah klasických, lokálně nanášených přípravků proti akné. Mnoho dermatologů považuje cystické akné za nejtěžší typ a mnoho z nich přiznává, že běžné přípravky na akné jsou do značné míry neúčinné. Vzhledem ke zdlouhavé léčbě poranění, které při tomto druhu akné vzniká, by možné zjizvení a poškození mělo být bráno vážně. Zejména je důležité, abyste byli informováni o všech příčinách a možnostech ošetření, jinak si můžete způsobit zhoršení potíží, nezvratné poškození pokožky, dokonce i bolest.

Co způsobuje cystické akné?

Stejně jako u téměř všech typů akné jsou i u cystického typu spouštěcím mechanismem hormony. Z neznámých důvodů jsou mazové žlázy v případě cystického akné velmi senzitivní na přebytek mužských hormonů (i ženy mají mužské hormony, které spouštějí akné) a reagují nadměrnou produkcí kožního mazu (mastná látka, kterou tvoří tělo k ochraně a promaštění pokožky a dále napomáhá její odolnosti vůči vodě). V tomto případě sama kůže produkuje takové množství kožního mazu, že jsou mazové žlázky nasáklé, zduřelé a ztvrdlé jeho přebytkem. Vzhledem k tomu, že se přebytečný maz nedostane na povrch pokožky, žlázy praskají pod jejím povrchem a tvoří se tak velká zduřelá místa, které se nazývají cysty. Jakmile se toto objeví, jste nuceni začít bojovat s bolestivým a nevzhledným typem akné. Ačkoliv toho nevíme o příčinách cystického akné mnoho, u některých osob je velkou měrou přispívá i genetika.

Výskyt této těžké formy akné můžeme vidět při podávání silných hormonálních přípravků nebo při těchto stavech:

 • Začátek puberty (když se vzbouří hormony)
 • Těhotenství
 • Menstruační cyklus
 • Perimenopauza a menopauza
 • Syndrom polycystických ovarií (stav způsobený hormonální nerovnováhou ve vaječnících)

Jak vypadá cystické akné?

 • Cysty se objevují jako vyvýšené zarudlé hrbolky a výstupky
 • Obvykle nemají hrbolky na povrchu „bílý čep“
 • Výstupky na pokožce jsou velmi bolestivé
 • Poškození cystickým akné je často citelné pod kůží ještě před tím, než je viditelné.

Cystického akné je způsoben akutním poškozením mazových žláz, což má za následek silný zánět a podráždění vedoucí k zarudnutí, bolesti a zduření. Vzhledem k hloubce těchto poranění, vymačkávání a propich může být naprosto bez účinku a ve skutečnosti může vést dokonce k prodloužení léčebného procesu v čase od několika dnů po týdny. Dále se že se tím zvyšuje riziko prohloubení zánětu a permanentních jizev.

Jak mohu léčit cystické akné?

Neexistuje způsob, jak tomuto nepříjemnému typu akné zcela zabráni v případě dědičných faktorů nebo náchylnosti. Ale existují způsoby, jak můžete příznaky efektivně zmírnit tím, že budete dělat to, co je pro vaši pleť nejlepší.

Stejně jako u všech typů akné, začneme nejprve s běžnými volně prodejnými produkty a typy v péči o pleť:

 • Dodržujte Vaši rutinní péči o pleť opravdu s pečlivou pravidelností.
 • Používejte jemný ale účinný vodou rozpustný čistící přípravek dvakrát denně. Vyhněte se siilně čistícím přípravkům, ty stav pleti jen zhoršují.
 • Nepoužívejte pevné čistící přípravky (složky, které drží mýdlo v kostce, mohou ucpávat póry).
 • Provádějte exfoliaci. Nejlépe jednou nebo dvakrát denně exfoliantem s kyselinou salicylovou. Toto vede ke zmírnění zčervenání a zduření pokožky, pomáhá také omezit výskyt bakterií v pórech. Exfoliace prováděná na povrchu i uvnitř pórů vede ke zlepšení proudění kožního mazu. Paula’s Choice nabízí výběr účinných exfoliantů s BHA.
 • Naneste benzoylperoxid (v EU pouze na lékařský předpis) k zastavení výskytu bakterií v pórech. Ujistěte se, že Vámi použitý přípravek neobsahuje dráždivé látky jako mentol nebo alkohol, které způsobují zčervenání a zánět.
 • Nikdy nepoužívejte husté hydratační přípravky (zejména krémy) na místech s výskytem jakéhokoliv typu akné neboť tyto přípravky mohou ucpávat póry. Vybírejte si lehké gelové nebo tekuté přípravky.

Pro některé, kteří trpí cystickým akné, může být tradiční léčba účinná, ale často tomu tak není. Pokud používáte volně prodejné přípravky denně po dobu aspoň čtyř týdnů bez úspěchu, pak musí být dalším krokem návštěva dermatologa.

Zde jsou možnosti léčby, které Vám může Váš dermatolog nabídnout seřazeny vzestupně podle možných vedlejších účinků:

-Fotodynamická terapie (PDT): Nedávná studie poukazuje na slibné výsledky dosažené řadou fotodynamických terapií u osob trpících cystickým akné. Jedná se o ošetření s lokální aplikací fotosensitivního krému a opakované kontrolované vystavení modrému nebo červenému LED světlu. Ačkoliv toto ošetření vyžaduje několik návštěv u odborného kožního lékaře (v časovém rozmezí několika měsíců) a bude Vás také něco stát, existuje mnoho důkazů, že tato ošetření zmenšují mazové žlázy, redukují množství mazu v pórech a ničí bakterie, což vše vede k minimalizování výskytu až redukci cystického akné.

-Perorálně (ústy) užívaná antibiotika: Existuje několik typů podávaných antibiotik pro osoby trpící akné. Všechna je třeba konzultovat s dermatologem nebo praktickým lékařem, neboť se mohou se podávat jen po omezenou dobu a pouze pod lékařským dohledem. Mezi vedlejší účinky patří závratě, bolest hlavy, nespavost, vyrážka a žaludeční potíže jako průjem nebo bolest břicha. Nárůst používání antibiotik se sulfanilamidy k léčbě akné je způsoben odolností bakterií na běžná antibiotika. Perorálně podávaná antibiotika by měla být používána ve spojení s lokálně působícími přípravky k léčbě akné.

-Hormonální terapie: U mnoha žen je hlavním viníkem, který způsobuje akné, nadměrná produkce androgenních hormonů (hormony vytvářející mužské rysy). Podle důkladných výzkumů mohou být léky blokující produkci androgenů velice užitečné. Nevýhodou je, že tyto léky na předpis mají vedlejší účinky, proto je nezbytné, aby jejich užívání bylo konzultováno s Vašim lékařem. Ke zmírnění vedlejších účinků je potřeba používat anti-androgeny v nízkých dávkách.

-Léky na předpis: Existují perorálně podávené léky, opět pouze na lékařský předpis, které přímo ovlivňují podobu mazových žláz a omezují tvorbu mazu. Výsledky jsou okamžité a přetrvávající. Bohužel, tyto léky jsou spojovány s mnohými vedlejšími efekty, které je nutné brát v úvahu. Doporučujeme návštěvu vašeho praktického lékaře, který vám může v této záležitosti poradit.