Problematická pleť v pubertě

V tomto článku se dočtete

Pokud máte ve svém blízkém okolí teenagera, je velká šance, že on nebo ona bude bojovat s aknózní vyrážkou. Ve skutečnosti American Association of Dermatology odhaduje, že 85% dospívajících bude mít v určitém okamžiku s akné skutečně problémy.

Ano, je to dosti nespravedlivé. Právě v době, kdy děti začínají být velmi citlivé na svůj vzhled, se objeví akné a tím zásadně sníží jejich sebedůvěru. Bohužel je akné na ošetřování jeden z nejnáročnějších kožních problémů. Pokud ale znáte všechna fakta a celou řadu reálných možností, můžete pomoci akné výrazně zredukovat nebo dokonce zcela eliminovat.

Zde se dočtete, co je třeba vědět, abyste mohli v boji proti různým příčinám akné sestavit efektivní rutinu v péči o pleť, kterou trápí různé formy akné. Věřte tomu nebo ne, ale Vaše dítě Vám poděkuje!

Doporučené produkty pro teenagery

Proč Teenageři trpí na akné?

Jsou to především „rozbouřené hormony“

Během dospívání tělo produkuje velké množství hormonů, zvláště androgeny, které aktivují produkci kožního mazu. Čím více mazu se vytvoří uvnitř pórů, tím větší je pravděpodobnost, že se póry ucpou a prasknou. Bakterie, zvané Propionibacterium acnes, se začnou množit a vyvolají zánětlivé změny, které způsobují zarudlé a bolestivé vyrážky s otokem v okolí.

Nečistí si pleť 2x denně

Nečistá pleť není příčinou akné. Pokud ale akné již máte a nečistíte si svou tvář dvakrát denně, nahromadí se zde odumřelé kožní buňky, které ucpávají póry a vyvolávají tak zánětlivé změny, kterou vedou k vyrážce. Pro dívky: Neodstraníte-li si večer zcela make-up, tak si akné s určitostí přivodíte nebo zhoršíte.

Vystavují pleť dráždivým látkám

Přísady krémů či jiných kosmetických produktů, jako jsou alkohol, mentol, kafr, eukalyptus a vonné rostlinné výtažky, způsobují zánět, což zase zvyšuje produkci mazu, a to má za následek opětovné zhoršení akné. Je potřeba se zcela vyhnout produktům, které obsahují tato dráždidla!

Používají krémy, pleťové masky, make-upy, korektory, které póry ucpávají

Mnoho dívek vrství velké množství make-upu, zejména korektory nebo používají hydratační krémy s ingrediencemi, které ucpávají póry. Beautypedia.com Vám může pomoci vybrat si produkty, u kterých je mnohem menší pravděpodobnost, že podráždění pokožky způsobí.

Péče o pleť není konzistentní

Tajemství čisté pleti je v dodržování pravidelné a efektivní rutinní péče o pleť. I když se akné nepodaří zcela eliminovat, můžete jej udržet pod kontrolou pomocí dobře formulovaných produktů. Ujistěte teenagera, že důslednost a trpělivost jsou nezbytné vlastnosti v boji s akné!

Hair-styling produkty

Nadměrné nanášení gelů, pěn, pomád nebo sprejů na vlasy, které padají do obličeje, se může také podílet na zhoršení akné. Zamezte padání vlasů do obličeje a snažte se nepoužívat hair-styling produkty, může to hodně pomoci.

Jak můžeme teenagerovi pomoci nastavit tu správnou rutinu v péči o aknózní pleť?

Zaměřte se více na typ pleti, ne na věk

Neexistuje žádný rozdíl v tom, jak ošetřovat akné u 15-ti či 50-ti letého člověka. Věk rozhodně není typ pleti! Ve skutečnosti obsahuje většina produktů určených k péči o aknózní pleť v pubertálním věku zbytečná dráždidla, která ještě prohloubí mastnotu pleti a podílí se zhoršení vyrážek.

Zefektivněte rutinu v péči o pleť

Rozhodně to neznamená, že v boji s akné musíte vlastnit celé řady produktů, toto by mohlo teenagera spíše odradit. Upřednostněte kvalitu nad kvantitou. To, co potřebujete, jsou tyto kvalitní produkty: čistící přípravek, tonikum, exfoliant a krém s ochranným faktorem SPF přes den (faktor může být v případě dívek již zahrnut v make-upu a/nebo pudru) a hydratační krém na noc.

Nedejte na falešnou reklamu

Teenageři jsou zaplaveni tolika reklamami na produkty k ošetření akné, jako jsou ženy zaplaveny reklamou na produkty proti vráskám. Víme ale velmi dobře, že tento druh marketingu argumentuje často nepravdivými tvrzeními a používání mnohých produktů nevede k uspokojivým výsledkům. Pomozte Vašemu teenagerovi, aby jeho očekávání bylo realistická a diskutujte o tom, co je a co není možné.

Nezapomeňte na jejich křehké ego

Tlak vrstevníků je na dospívající obrovský a jejich touha, aby zapadli do kolektivu, ovlivňuje jejich chování a rozhodování. To je také důvod, proč jim akné může dát zničující ránu na jejich mladistvé sebevědomí. Akné je těžké v jakémkoliv věku, ale pro teenagery to může být mučivé postižení. Pro ně není akné pouze vyrážkou!

Co ve skutečnosti pomáhá v boji proti akné?

Zde je návod krok za krokem ke všemu, co potřebujete vědět Vy a Vaše dítě k tomu, abyste dosáhli pleti bez akné. A je to mnohem jednodušší, než si možná myslíte!

Krok 1. Používejte jemný čistící přípravek

K tomu, abyste zastavili zarudnutí, pomohli pleti se uzdravit a snížili tvorbu mazu, je nezbytné, abyste pleť myli dvakrát denně příjemným, ve vodě rozpustným, čistícím přípravkem. Rozhodně nepoužívejte mýdlo, to příliš vysušuje pokožku. Přísady, které mýdlo udržují v pevné formě, mohou ucpávat kožní póry. Také se vyhněte čistícím přípravkům, které obsahují drobné pevné látky (mechanický peeling), protože následné podráždění může stav ještě zhoršit - akné prostě nelze „vydrhnout“. Pozorně si pročtěte složení produktu a vyberte ten, který neobsahuje již zmíněná dráždidla.

Krok 2. Exfoliujte (používejte chemický peeling)

Jednou z příčin akné je hromadění odumřelých kožních buněk, které se vrství na sebe a ucpávají póry. Nahromadění odumřelých buněk způsobí, že se maz hromadí v pórech a začíná proces tvorby vyrážek. Nejlepším řešením je exfoliace pomocí kyseliny salicylové (BHA). BHA nejen účinně a jemně exfoliuje pokožku na povrchu, ale také uvnitř pórů, likviduje bakterie a působí proti zarudnutí. Paula's Choice je jednou z mála společností, která zformulovala efektivně BHA exfolianty. Zlepšení, které uvidíte, je často více než úžasné!

Krok 3. Eliminujte bakterie, které způsobují akné

Mnohé studie ukázaly, že benzoyl peroxid likviduje bakterie Propionibacterium acnes. Je to nejúčinnější a široce dostupné ošetření pleti proti akné. Snažte si vybírat výrobky s lehkou texturou, které neobsahují dráždivé látky jakéhokoliv druhu. Nezapomeňte, že Beautypedia.com Vám pomůže najít ty nejlepší produkty za nejlepší cenu. Pokud není ve Vaši zemi povoleno používat benzoyl peroxid (např. země EU), poraďte se o adekvátním produktu se svým kožním lékařem nebo lékárníkem.

Krok 4. Chraňte pleť před slunečním zářením

Pro pleť je téměř nemožné bojovat s akné a zároveň bojovat ve stejnou dobu s poškozením od slunečního záření. Širokospektrální sluneční ochrana dobře formulovaného a lehkého hydratačního krému s SPF 15 nebo vyšším, urychlí proces hojení akné a udrží Vaši pleť chráněnou před dalším poškozením. Pro dívky: make-upy a/nebo pudry s faktorem proti slunečnímu záření jsou skvělé alternativy.

Krok 5. Absorbujte mastnotu

Bohužel neexistuje žádný způsob, jak lokálně ovládat produkci mazu způsobenou hormony. Můžete ale kontrolovat mastnotu, která se dostane na povrch tím, že nebudete nepoužívat příliš změkčující produkty a budete absorbovat mastnotu kdykoli je to možné. Jsou to především různé masky nebo sací ubrousky. Je nezbytně nutné, aby produkty neobsahovaly žádné dráždivé látky, jako je mentol, kafr nebo alkohol, které jsou překvapivě běžné u většiny absorpčních přípravků proti akné.

Krok 6: Vytlačujte akné velmi opatrně

Je téměř nemožné nechat otravné vyrážky jen tak, i když všichni víme, že mačkat je spíše nemáme. Mějte na paměti, že přehnané vytlačování může zanést infekci ještě hlouběji a následně způsobit také zjizvení pleti. Pokud ale víte, jak správně odstranit obsah vyrážky a následně utlumit zánět (kroky 1 až 5 výše), tak skutečně můžete podpořit hojení. Pokud se chcete dozvědět jak, sledujte náš Návod krok za krokem.

Které produkty proti akné jsou nejvhodnější právě pro mladistvé?

Ať si vyberete jakýkoliv ošetřující plán, produkty musí být bez dráždivých látek.

Neváhejte kombinovat produkty od různých značek, abyste zjistili, co je pro Vaši pleť nejlepší.

Pokud po několika měsících zkoušení různých možností všechno selže, navštivte dermatologa. Differine gel nebo krém, EpiDuo, Tarorac či jiné retinoidy na lékařský předpis jsou při léčbě akné velmi účinné. Neváhejte s návštěvou dermatologa, pokud nejste úspěšní s dosavadní péčí o aknózní pleť!

Akné mýty, o kterých si pravděpodobně myslíte, že jsou pravdivé

Akné lze „vydrhnout“: CHYBA!

Mnohé reklamy zaměřené na boj s akné ukazují teenagera, jak si šťastně drhne tvář, aby se zbavil akné. Faktem je, že akné není způsobeno špínou a drhnutím pleti příliš tvrdě nebo příliš často riskujeme zhoršení stavu podrážděním pleti. Naprosto ideálním ošetřením je použití nesmývatelného exfoliantu, který obsahuje kyselinu salicylovou (BHA). Pokud jste ale alergičtí na acylpyrin, je nutné zvolit jinou alternativu nebo konzultovat lékaře.

Akné mají jen teenageři: CHYBA!

Lidé v jakémkoliv věku mohou trpět na akné. Ano, teenageři jsou na akné náchylnější, a to z důvodu hyperaktivních hormonů během puberty. Neexistuje ale žádná záruka, že akné s přibývajícím věkem zmizí. Mnoho lidí, kteří neměli akné během puberty, s ním bojují až v dospělosti.

Po opalování akné zmizí: CHYBA!

Opálení může pomoci Vaší pleti vypadat dočasně lépe a zdravěji, ale akné se tím nezhojí. Opálení nezabraňuje produkci nadměrného mazu, nezabrání ani množení bakterií. Mějte také na paměti, že nechráněný pobyt na slunci je jednou z hlavních příčin vzniku vrásek, pigmentových skvrn a rakoviny kůže.

Čokoláda a mastné potraviny způsobují akné: CHYBA!

Neexistují žádné specifické potraviny, které by zaručeně způsobovaly každému jednotlivci akné. Jediný způsob jak může strava hrát roli při vzniku akné, jsou potravinové alergie. Může se jednat o mléčné výrobky, lepek, ořechy, ev. některé druhy ryb či jiné potraviny. Experimentování je jediný způsob (samozřejmě krom vyšetření alergologem), jak zjistit, které potraviny pro Vás mohou být problematické. Máte-li podezření na potravinovou alergii, konzultujte ji se svým lékařem.

Akné je přenosné kontaktem: CHYBA!

Bakterie, která způsobuje akné, Propionibacterium acnes, je bakterií anaerobní, tj. žije pod povrchem pokožky, bez přítomnosti kyslíku. To znamená, že tato bakterie nemá ráda vzduch ani sluneční záření a pokud se dostane na povrch, rychle odumírá. Přenos infekce je tudíž téměř nemožný.

Produkty v péči o pleť štípou, protože „pracují“: CHYBA!

Chlad nebo štípání je způsobeno dráždivými složkami produktu, jako je mentol či alkohol, atd. Tato dráždidla jsou bohužel až příliš často obsažena v přípravcích proti akné, protože vyvolávají tento zavádějící pocit. Nepleťte si štípání jako znamení, že produkt v boji proti akné funguje. Ano, funguje dobře, ale pouze tak, že prohlubuje podrážení pokožky, což akné vůbec nepomáhá, ba naopak. Jste připraveni znát pravdu? Alkohol a mentol stimulují produkci mazu v pórech, takže mastnou pleť a akné ještě zhoršují!