Jak vybrat a používat korektor

Používání prvotřídního korektoru je klíčové k dosažení bezchybného vzhledu pleti. Nejlepší korektory působí proti změnám zabarvení, zesvětlují tmavá místa, zakrývají vady a společně s vaším podkladem docílí jednotného vzhledu tónu pleti. Na druhou stranu korektor se špatným složením přitahuje pozornost problematických oblastí, neboť jejich vzhled ještě zhoršuje! Nyní si pojďme říci, jak vybrat ten nejlepší korektor pro váš typ pleti. Vytrvejte, je to jednodušší, než si myslíte!

Mýty o korektorech a co od nich očekáváme? 

Než se dostaneme k detailům výběru a k aplikaci korektoru, tak je důležité si ujasnit některé běžné mýty o jeho funkci.

Některé korektory jsou určeny k použití na malé oblasti se změnou zbarvení pleti (pod očima, okolo nosu, na skvrny). Nejedná se o alternativu k použití celkového podkladu, naopak funguje nejlépe s podkladem.

Podle toho, jak moc krytí je potřeba, je možné nanést korektor přes nebo pod váš podklad. V případě, že je potřeba méně krytí, aplikujte korektor před nanesením podkladu; pro více krytí naneste korektor na poklad.

Tip: Obecně by korektory neměly být nanášeny přes pudrový podklad, neboť dochází k vytvoření pruhů a vrstva pudru odpadává a žmolkovatí. Pokud dáváte přednost pudrovému podkladu, naneste nejprve korektor. Použití korektoru o jeden až dva odstíny světlejšího je dostačující k vyvážení tmavých míst, bez přitahování nechtěné pozornosti na místa tím, že by vypadala pleť světlejší.

Mnoho žen si myslí, že mohou dosáhnout přirozeného vzhledu úplným vynecháním podkladu a místo něj pouze použijí korektor, aby vyrovnaly místa tam, kde je to potřeba. Ve skutečnosti toto ale u většiny z nás nefunguje, protože pleť nakonec vypadá, jako kdyby na ní byly skvrny korektoru poseté po celém obličeji. Tato technika je účinná pouze v případě, že máte již téměř dokonalou pleť a používáte korektor jen ke zvýraznění a pozvednutí již jednotného tónu pleti. Ale dokonce i v tomto případě se korektor musí perfektně hodit k tónu vaší pleti a musíte jej nanášet jemně – několik tenčích vrstev, ne jednu silnou, tečkovanou vrstvu.

Touha po přirozeném vhledu je pochopitelná, ale není jednoduše možné, aby korektor překryl vady, jako je akné, pigmentové skvrny nebo port-víno skvrny. Přesto ale můžete dosáhnout téměř přirozeného vzhledu, ale i ten nejlepší korektor má svá omezení.   

Výběr korektoru 

Vyberte si korektor, který svým základem vyhovuje vašemu typu pleti a potřebám. Pokud máte suchou pleť, nevolte tekutý korektor s matným výsledným vzhledem, protože ten zdůrazňuje vysoušení pleti. Pokud máte mastnou pleť s rozšířenými póry, tak nepoužívejte krémový korektor nebo korektor v tyčince, neboť tyto struktury mají tendenci ucpávat póry a dodávají mastné pleti ještě více lesku. Pokud máte tmavé kruhy nebo pigmentové skvrny potřebující zakrytí, budete potřebovat korektor poskytující aspoň střední krytí, a to se stejně tak týká i zakrytí červených skvrn po pupíncích.

Pro oblast pod očima se ujistěte, že si vyberete ten správný odstín korektoru, který není více než o jeden nebo dva odstíny světlejší než váš přirozený tón pleti; pro ostatní části obličeje si vyberte korektor, který odpovídá barvě vašeho podkladu. Neutrální béžové až lehce žluté odstíny vypadají nejlépe bez ohledu na to, kam se nanášejí. Pokud nezvažujete korektor upravující zbarvení (bude vysvětleno níže), vyhněte se odstínům, které jsou znatelně světle růžové, růžové, broskvové, bílé, žluté nebo měděné.

Dodržováním výše uvedených pokynů můžete experimentovat, dokud nedosáhnete struktury, konečného povrchu a techniky aplikace, které vám bude nejvíce vyhovovat. Nyní se zaměříme na typy korektorů stojící za zvážení.  

Typy korektorů 

Existuje několik různých druhů korektorů, a pokud trpíte na četná problémová místa s různými změnami zbarvení, pak budete potřebovat aspoň dva druhy. Proč nemůžete použít pouze jeden korektor? Obvykle je to proto, že krémové, hydratující korektory, které jsou vhodně na tmavé kruhy pod očima a na suchou pokožku okolo očí, nejsou nejlepší na místa s pupínky.

Musíte vzít rovněž v úvahu barvu korektoru. Například, pro zesvětlení tmavých kruhů pod očima byste měli použít světlejší barvu než tu, kterou používáte k zakrytí změn v tónu pleti na zbytku obličeje. Aplikací světlejšího nebo zvýrazňujícího tónu korektoru na skvrny na ně pouze více upozorníte – to asi není to, co chcete!

O použití parfémů v korektorech: všeobecně platí, že většina korektorů je bez přidaných parfémů. To je skvělé, protože neparfemované přípravky se skvěle hodí pro všechny typy pleti, zejména pro přípravky, které máte v úmyslu použít pro oční partie. 

Tekutý korektor

  • Nejlepší pro normální, smíšenou, mastnou, citlivou a na vady náchylnou pleť
  • Krytí se dá postupně zvyšovat v rozsahu od světlého až po plné krytí
  • K dispozici jsou saténový, zářivý a matný výsledný vzhled

Tekutý korektor je velmi všestranný. Nabízí postupné krytí a hodí se pro všechny typy pleti vyjma suché. Tento typ korektoru je rovněž snadný k aplikaci. Pro rychlou aplikaci použijte čistý prst nebo tyčku aplikátoru, která je k dispozici u každého tekutého korektoru. Pokud vyžadujete více preciznosti, použijte malý plochý štětec na korektor.

Tekutý korektor je preferován pro krytí vad, protože je nejméně pravděpodobné, že ztvrdne a představuje minimální až žádné riziko, že způsobí vytvoření pupínků, což je u krémového korektoru možné.

Tekutý korektor je rovněž vyžadován na oblasti s vráskami, protože jeho tenká struktura snižuje riziko vytváření záhybů a vrásek během dne, ačkoliv je zde vždy možnost, že se dostane do vrásek. Tekuté korektory s matným výsledným vzhledem mají dlouhodobý účinek než ty se saténovým výsledným vzhledem. Také se nebude během dne měnit. Korektor se saténovým výsledným vzhledem má tendence se lehce výrazově měnit, ale na druhou stranu poskytuje přirozený vzhled, zejména na suchých místech. Tekutý korektor se zářivým výsledkem je vhodný pro oblast pod očima, protože kryje a zvýrazňuje oblasti s jemným rozjasněním, ale mělo by se jednat pouze o jemné rozjasnění, ne jasné, třpytící se lesknutí.

Korektor v tyčince 

  • Ideální pro normální, suchou a citlivou pleť
  • Krytí je stupňovatelné, v rozmezí od středního až po plné
  • K dispozici je saténový a pudrově matný konečný vzhled 

Korektor v tyčince má výstižné označení, protože má polotuhou strukturu jako rtěnka a je často bohatě pigmentovaný a má hustou, krémovou strukturu. Tento typ korektoru může být nanesen bodově nebo přetřen v lince a následně propojen s okolím. Pozor: Nanesení bez následného propojení má za následek hromadění přílišného množství přípravku, což vede k vytváření zvrásnění po celý den. Propojte přípravek čistým prstem klepavými pohyby nebo s malým štětečkem na korektor, čímž celkově sjednotíte odstín pleti.

Vzhledem k tomu, že korektor v tyčince poskytuje střední až plné krytí, tak je vhodný k zakrytí mírných až velkých kruhů pod očima. Korektor v tyčince je nejvhodnější na oblasti pod očima, okolo nosu a úst a je skvělý na schování pigmentových a červených skvrn.

Mnoho osob trpících na akné sahá po korektoru v tyčince, vzhledem k jeho důkladným krycím účinkům, ale složky držící tyto korektory v tyčince mají vysoké riziko ucpávání pórů a zvyšování výskytu pupínků. Bohužel, mnoho korektorů na „ošetření akné“ se vyrábějí v tyčince a my je nedoporučujeme kvůli těžkým, složkám obsahující vosk. (Většina korektorů se vyrábí v těch nejpříšernějších barvách, jaké si dovedete představit; nikdo netouží mít skvrny vypadající oranžově nebo mátově zeleně!)

Některé korektory v tyčince s matným výsledným vzhledem jsou k dispozici, ale jsou méně běžné než ty, které mají saténový vzhled. Jak matný, tak saténový výsledný vzhled obsahují dobrý pudr s minimální změnou a vrásněním, ale korektory v tyčince se saténovým zbarvením by měly být po jejich vstřebání přepudrovány sypkým pudrem, aby se tak zaručila jejich trvalost.

Krémový korektor 

  • Ideální zejména pro normální, smíšenou nebo citlivou pleť
  • Krytí je stupňované, v rozmezí od středního až po celé
  • Existuje v saténovém a krémovém výsledném vzhledu

Obvykle krémový korektor poskytuje střední až celistvé krytí a je dostupný v malém balení, paletě nebo kompaktní kazetě. Krémový korektor je vhodný pro oblast pod očima a je jednou z nejlepších voleb pro zakrytí vážných změn zbarvení, jako je melasma (skvrnité, lehce opálené hnědé změny zbarvení, rovněž známe jako „těhotenské skvrny) nebo port-víno skvrny.

Silné krytí, které můžete získat od krémových korektorů, je způsobeno silnější strukturou a neprůhledným pigmentem, což znamená, že je s nimi jednodušší dosáhnout krytí než s tekutými korektory. Nevýhodou je, že může vypadat příliš hutně a těžce na pleti, pokud nepoužijete správnou techniku pro sjednocení.

Krémové korektory se snadno roztírají a mohou se nanášet v tečkách čistým prstem, houbičkou nebo malým štětečkem na korektor. Avšak, osoby s obzvláště krémovým výsledným vzhledem jsou více náchylné na vytváření záhybů v linkách a vráskách a korektor by měl být upraven sypkým nebo kompaktním pudrem, jakmile dojde k jeho vstřebání pletí.

Krémově pudrový korektor 

  • Ideální pro normální, lehce suchou, smíšenou nebo citlivou pleť
  • Krytí je stupňovatelné, v rozmezí od lehkého až po střední
  • K dispozici je pudrový a lehce matný konečný vzhled

Krémově pudrový korektor se obvykle vyrábí v malé kazetě a je nejlepší pro normální až lehce suchou pleť, která není náchylná na pupínky. Je velmi snadný k použití, protože má krémovou strukturu a lehce se během aplikace roztírá.

K aplikaci použijte čistý prst nebo štěteček na korektor, abyste jej nanesli lehkým poklepáváním na místa se změnou zbarvení.

Ačkoliv krémově pudrový korektor má tendenci k trvalejšímu účinku díky svému pudrovému nebo jemně matnému výslednému vzhledu, má také tendenci po několika hodinách k vytváření záhybů v hlubších linkách a vráskách. Toto je lehké dilema, protože úprava tohoto typu korektoru pudrem může zdůraznit jeho pudrový výsledný vzhled, a tím zdůraznit i vrásky. Z tohoto důvodu většina osob preferuje tekutý nebo krémový korektor před krémově pudrovým korektorem.

Krémově pudrový korektor se obvykle nedoporučuje k použití přes skvrny nebo místa se suchou, šupinatou pokožkou, protože složky tvořící krémový pocit mohou zhoršit pupínky a pudrový výsledný vzhled zdůrazňuje suchou pleť.

Korektor na sjednocení barvy pleti 

  • Ideální pro pleť s problémy se zbarvením pleti (jako je namodralé kruhy pod očima, extrémní zčervenání nebo zažloutlost pleti), které nejsou dostatečně opraveny podkladem a samotným korektorem.
  • Krytí je stupňované, v rozmezí od průsvitné po plné
  • K dispozici v četných výsledných vhledech v závislosti na složení

Korektor na korekci barvy je poslední, po čem sáhnout, když korektor s tělovým tónem dostatečně nezakryje nebo nesjednotí silné změny barvy. Korektor na korekci barvy se nejčastěji vyrábí v krémové formě nebo v tyčince; tekutá verze má tendenci být docela průsvitná nebo se jednoduše vstřebá tak, že vypadá průsvitně.

Pokud používáte korektor na sjednocení barvy pleti, tak je důležité, nevyměnit jeden problém se zbarvením za jiný, například, zelený korektor může neutralizovat zčervenání, ale pokud je výsledkem viditelná stopa zelené pod vaším podkladem, pak tento přípravek pouze vyměnil jeden problém se zbarvením za jiný.

Pokud se rozhodnete zkusit korektor na korekci barvy vaší pleti, naneste jej před použitím podkladu; pomůže to vyvážit nepřirozenou barvu těchto korektorů. Můžete jej rovněž spojit s korektorem tělové barvy se stejným konečným vzhledem, takže po aplikaci podkladu přes korektor, nebude korektor pod ním znatelný.

Není pochyb, že korektory na korekci barvy mají své uplatnění, ale chce to čas, než se je naučíte používat. Výběr odstínu závisí na vašich potřebách:

Levandulová barva: působí proti nažloutlé nebo žluté pleti

Žlutá: působí proti tmavým fialovým tónům, jako jsou tmavé kruhy nebo jizvy; světle žlutá je výborná ke zdůraznění oblasti obočí a lícních kostí, ale musí být světlá, ne zlatá

Zelená: kompenzuje zčervenání, včetně rozšířeného zčervenání po rosacea

Růžová: vyvažuje modré odstíny na světlých tónech pleti; může osvěžit velmi světlou pleť

Oranžová/lososová: vyvažuje modrou až tmavě fialovou nebo šedé tóny na tmavších tónech pleti

Jak aplikovat korektor

Bez ohledu na typ korektoru, který používáte, zůstávají techniky aplikace obvykle stejné. Pokud máte suchý typ pleti, zejména v očních partiích, ošetřete jej nejprve tenkou vrstvou hydratačního přípravku (nepotřebujte oční krém), nechte jej chvilku vstřebat a následně naneste korektor.

Poklepem naneste korektor na místa se změnou zbarvení pomocí čistého prstu, štětečku nebo houby a jemně vetřete, dokud nejsou znatelné žádné linky ohraničení mezi korektorem a vaší pletí nebo podkladem. Tekuté, krémové nebo krémově pudrové korektory by neměly být aplikovány přes pudrový podklad. Pokud používáte pudrový podklad, aplikujte nejprve korektor, nechte jej vstřebat a následně naneste podklad.

Dokončete aplikaci upravením korektoru s lehkým sypkým nebo kompaktním pudrem. Korektor s matným výsledným vzhledem se nemusí upravovat pudrem, protože tím může být způsoben příliš suchý vzhled, ale můžete experimentovat a uvidíte, jak váš korektor s matným výsledným vzhledem vypadá a působí i bez pudru.

Pokud trpíte na střední až vážnou poruchu zbarvení, potřebujete bohatě pigmentovaný korektor. Tento typ korektoru je nejvhodnější a vypadá přirozeně, pokud je spojen s podkladem. Protože podklad dodává korektoru něco, do čeho se vstřebá, a tím není tak viditelný. Podklad je také většinou k dispozici ve více odstínech než korektor, což pomáhá vytvořit přirozenýí, sjednocený vzhled – podkladová barva by měla přesně odpovídat vaší pleti, ale odstín korektoru by měl být světlejší, pokud je aplikován okolo očí, a stejné barvy nebo lehce světlejší než váš podklad, pokud je aplikován na tmavé skvrny mimo oční partie.

Při aplikaci korektoru na oblast pod očima zkuste použít korektor s rozjasňujícím výsledným vzhledem, nebo přidejte navrch zářivý zvýrazňovač, abyste docílili světlo odrážejícího výsledného vzhledu, který dále maskuje zastíněné oblasti (typickým příkladem je Yves Saint Laurent's Touche). Pamatujte, že zářivý zvýrazňovač není vždy doporučován k použití na pleť s vráskami, protože v závislosti na množství jasu obsaženého ve zvýrazňovači, může zdůraznit linky. Na vrásky je rozjasňující lesk vhodnější než jasné třpytění.