Jak minimalizovat rozšířené póry

Mezi dva nejvíce obtížné, ale léčitelné problémy pokožky, patří komedony a rozšířené póry. Není jednoduché se jich zbavit zcela. Přes velké množství kosmetických produktů dostupných na trhu většina lidí řešící problém s černými tečkami na pokožce končí u přípravků, které naopak celý problém ještě zhoršují. K dosažení nejlepšího možného výsledku musíte vědět, co přesně funguje a co může Váš problém ještě zhoršit. Ačkoliv jsou možnosti vedoucí k úspěšnému odstranění rozšířených pórů limitované, věřte, že pravidelné používání správné kosmetiky vede k jednoznačnému zlepšení!

Jak dochází k rozšíření pórů?

Téměř výlučně jsou to hormony, které regulují mazové žlázy produkující kožní tuk (maz). Ten proudí výstelkou každého póru a dostává se následně na povrch pokožky. Při normální produkci proudí maz skrz výstelku pórů ven a neznatelně se rozšíří po povrchu pleti. Problém nastane, když Vaše mazové žlázy produkují mazu příliš mnoho. Přebytečný maz na sebe naváže ještě další složky, např. odumřelé kožní buňky a tím se póry následně ucpou. Není překvapivé, že toto ucpání ztěžuje volné proudění mazu, což způsobuje rozšíření samotného póru.

Ačkoliv rozšířené póry poskytují dostatek prostoru pro vytékání mazu, maz stejně tak může zůstat spolu s odumřelými pleťovými buňkami v pórech zachycen, a to zejména v oblasti okolo nosu. Jakmile se toto stane a látky (maz a pleťové buňky) jsou na povrchu ucpaného póru vystaveny působení vzduchu, zoxidují a utvoří se komedon.

Co mohu udělat? Projděte si kroky popsané níže, abyste našli ten nejlepší způsob ošetření komedonů a rozšířených pórů! Možná se Vám nepodaří ani jednoho problému zbavit zcela, pokud ale budete důsledně dodržovat doporučené kroky, zaznamenáte po čase obrovský rozdíl, tj. významné snížení výskytu komedonů a minimalizaci rozšířených pórů.

Náprava problému: Co dělat a čemu se vyhnout?

  • Přestaňte používat ošetřující pleťové přípravky, které ucpávají póry nebo způsobují zvyšující produkci mazu. Je třeba se vyhnout přípravkům, které jsou příliš zvláčňující (máme na mysli husté a mastné krémy) nebo těm s krémovou strukturou. To je případ mnoha hydratačních přípravků. Pokud máte mastnou pleť, krémové zvláčňující pleťové přípravky zaručeně povedou k ucpávání pórů.
  • Vyhněte se přípravkům se složkami k vysoušení a dráždivými složkami. Dráždivé přípravky podporují produkci mazu přímo v pórech. Aplikace dráždivých složek pleť mastí ještě více!
  • Používejte pouze jemné, vodou rozpustné čistící přípravky a vyhněte se pevným mýdlům. Extrémně čistící přípravky poškozují přirozené ozdravné procesy pleti a prodlužují hojení červených skvrn po pupíncích. Pokud čistící přípravek způsobí podráždění, může tak stimulovat větší produkci mazu. Nepoužívejte pevná mýdla. Složky udržující mýdlo v jeho pevné podobě mohou ucpávat póry.
  • Používejte exfoliant s kyselinou salicylovou (BHA) v gelové nebo tekuté formě, vyberte právě ten, který neobsahuje absolutně žádné vnější dráždivé složky. Jemná exfoliace pleti s BHA může nejenom odstranit přebytek odumřelých pleťových buněk z povrchu obličeje (takže se nehromadí v pórech), ale také dojde k exfoliaci uvnitř pórů (k vylepšení jejich stavu), což vede k rovnoměrnějšímu toku mazu. Bonus proti stárnutí: Tento krok rovněž zmírňuje vrásky a stimuluje tvorbu kolagenu! BHA je preferován před AHA (alfahydroxy kyselinami, např. kyselina glykolová), protože s BHA dochází k exfoliaci nejen na povrchu pokožky, ale také uvnitř pórů, což pak zabraňuje jejich následnému ucpání. Paula’s Choice přípravky s BHA jsou hodnoceny velmi pozitivně.
  • Absorbujte přebytečný maz. Jílovité masky mohou být velice užitečné k absorbování mazu a jsou tak jednou z možností, tedy pokud neobsahují jiné složky, které by dráždily pleť. Některé kosmetické firmy rovněž nabízejí přípravky, které absorbují maz a jsou vhodné pod make-up. Jistě stojí za to vyzkoušet jejich absorbující účinek po celý den. Zmatňující přípravek proti lesknoucí pleti s technologií microsponge je skvělou volbou.
  • Vylepšete tvorbu buněk k dosažení lepšího fungování pórů. Účinné přípravky pro všechny typy pleti jsou na předpis s retinoidy. Mohou být používány samostatně nebo s přípravkem s BHA. Výzkum definitivně potvrzuje, že retinoidy mají pozitivní efekt na fungování pórů a měli byste zvážit používání těchto přípravků při těžkých případech nebo pokud jsou komedony provázeny pupínky. Retinoidy mají rovněž účinky proti stárnutí, takže jsou velmi vhodné pro ty, kteří bojují s komedony, rozšířenými póry a vráskami.
  • Používejte přípravky bohaté na antioxidanty a na složky kompatibilníi s buňkami, které tak pomáhají pleť ošetřit a redukují vrásky. Je velmi důležité dodat pleti potřebné látky. Používejte ale pouze přípravky s gelovou, tekutou nebo slabě sérovou strukturou. Pokud používáte tonikum se správným složením 2x denně, může být zcela dostačující.

Další možnosti

Pokud výše uvedené návrhy v péči o pleť nepomohou, zvažte následující kroky pro možné dosažení lepších výsledků:

  • V závislosti na Vašem věku a zdraví se poraďte s lékařem o možnost nasazení antikoncepce. Pro ty z Vás, kteří trpí na problémy způsobené mastnou pletí, mohou být antikoncepční pilulky v nízké dávce možností, jak snížit hormonální hladiny, které přispívají k nadměrné tvorbě mazu, což je základ problému.
  • Naučte se používat nástroj známý jako extraktor komedonů. Nikdo se nechce dívat na komedony nebo pupínky v zrcadle. Pokud se nějaký objeví a Vy neuděláte nic k jeho odstranění, tak neustálý tlak a zduření v pórech způsobí, že se póry budou dále roztahovat. Extraktor komedonů se může stát Vašim nejlepším přítelem, pokud víte, jak jej správně používat.
  • Zvažte masáž obličeje. Zkušená kosmetička umí odstranit komedony bez poškození vaší pleti.
  • Zvažte kosmetické korekční ošetření. Pro všechny typy pleti, AHA nebo BHA peelingy, mikrodermabraze a laserová úprava pleti mohou vést ke zlepšení vzhledu komedonů a milií. Avšak tyto procedury nemusí nezbytně zlepšit fungování pórů, spíše vás dočasně zbaví problému na povrchu pleti, což vede k lepšímu vzhledu. K dosažení nejlepšího výsledku musí být ošetření v salónech doplněno pravidelnou domácí péčí o pleť.
  • Buďte důslední v používání Vašeho make-upu a ujistěte se, že jej všechen na noc odstraníte. Pokud používáte silný, těžký make-up, abyste překryli červené skvrny, sjednotili nejednotný tón pleti nebo skryli rozšířené póry, mějte na paměti, že struktura těchto kosmetických přípravků může celý stav zhoršit. Ujistěte se také, že důkladně odstraníte všechen make-up každý večer; nikdy si nejděte lehnout, aniž byste make-up kompletně neodstranili. Zanedbání důkladného, ale jemného odstranění zbytků make-upu, může vést ke zhoršení ucpávání pórů, zvýšenému výskytu komedonů, bílých hrbolků a k bezvýraznému vzhledu pleti. Toto se Vám nesmí stát!

Nemůžeme Vám zaručit, že možnosti a ošetření popsané výše Vás zbaví problému s komedony a rozšířenými póry zcela. Tyto rady patří ale absolutně k těm nejvíce osvědčeným k úlevě a odstraněníi komedonům a rozšířených pórů.