Je možné se zbavit strií?

Co jsou to strie? 

Strie jsou jedny z nejvíce frustrujících problémů péče o pleť, zejména proto, že tak mnoho osob s nimi má problém! Odhaduje se, že až 90% žen, které jsou nebo byly těhotné, 70% dospívajících žen a 40% dospívajících mužů, má strie. Nezdá se, že by zde byla spojitost s národnostní příslušností: všechny rasy jsou jimi postižené. Vzhledem k tomu, že se jedná o široce rozšířený stav, tak není nedostatek v poptávce po produktech zabývajících se ošetřením strií – ale co opravdu funguje?

Strie se objevují, když je pleť nadměrně napínána a rozšiřována po nějakou dobu. Typicky se toto objevuje během těhotenství, nárůstu váhy, úbytku váhy nebo během období rychlého růstu (puberta). Nadměrné napínání způsobuje, že podpůrné struktury pokožky, kolagen a elastin, se rozpadnou nebo prasknou. Viditelné proužky strií pod povrchem pokožky jsou ve skutečnosti proužky elastinu, který se přetrhnul – představte si elastin jako gumičky pod pletí, která ji dodávají pružnost a schopnost vrátit se zpět na původní místo.

Strie jsou v podstatě jizvy, které se vytvořily z vnitřku ven, oproti zjizvení, které se objevuje při vnějším poranění pleti. Bohužel, strie patří k nejsložitějším problémům s pokožkou, co se týče ošetření, protože neexistují žádné kosmetické složky nebo přípravky, které by měly významný vliv na jejich výskyt.

A co vitamín E, kakaové máslo nebo krémy na strie? 

Lokální aplikace přípravků jako jsou rostlinné oleje nebo kakaové máslo, Mederma (která nevedla k výsledkům při použití na jizvách kromě čisté vazelíny) nebo jakýkoliv jiný přípravek slibující zabránění, zmírnění nebo odstranění strií, nejsou účinné a neexistuje výzkum, který by ukazoval na něco jiného.

Masáž pokožky hustými zvláčňujícími přípravky a krémy možná dodává příjemný pocit, ale domnělé účinky těchto přípravků jenom podporují mýty a vymyšlené informace podporované očekáváním, neboť strie opravdu nejsou způsobeny suchou pokožkou. Hloubka strií – hodně pod povrchem pokožky – a extrémní napětí, stres a trauma potřebné k rozpadu podpůrné struktury pokožky, je poškození, kterému není možné zabránit nebo jej napravit jakýmkoliv hydratačním přípravkem nebo olejem.

Výše uvedené informace se týkají všech přípravků, které tvrdí, že zabraňují tvorbě strií také během těhotenství. Strie se tvoří z vnitřku na povrch a aplikace přípravkulokálně na pokožku nezabrání jejímu poškození. Buď máme sklony k tvorbě strií, nebo ne; ženy, které říkají, že během těhotenství použily „krém X“ a neměly strie, by je pravděpodobně neměly ani bez použití tohoto přípravku. Víme, že je to frustrující, ale navzdory smyšleným tvrzením od těch, kteří použili krémy na strie, neexistují důkazy potvrzené výzkumem. Kromě toho,že udeříte na svůj rozpočet, většinou není škodlivé vyzkoušet tyto přípravky (pouze neočekávejte, že zastaví tvorbu strií, pokud k nim máte sklony.

Masážní terapie 

Tvrzení, že masážní terapie jako způsob ošetření strií, často pochází od těch, kteří provádějí masáže. Bohužel, žádné množství masáží nemůže zlepšit rozpolcený, porušený elastin pod povrchem pokožky. Takhle prostě tělo nefunguje a neexistuje klinický výzkum (dívali jsme se), který by názorně dokazoval zlepšení strií masážní terapií (Švédskou nebo jinými). Rovněž masírování břišní části během těhotenství může mít svá rizika, pokud je používán přílišný tlak. Pokud jste těhotná a zvažujete masáž, promluvte si určitě se svým lékařem o nejvhodnějším typu masáže.

Derma válečky na strie? 

Derma válečky jsou ruční nástroje vybavené mnoha maličkými jehličkami navrženými k lehkému pronikání do pokožky při přejíždění nástrojem po pokožce. Oblíbené tvrzení říká, že toto kontrolované poškozování pokožky a následný léčebný proces jsou podobné dermatologickému ošetření (máme na mysli laser), které funguje na stejném principu kontrolovaného poškození, aby tak došlo ke stimulaci růstu a obnově kolagenu.

Pravdou je, že neexistuje žádný výzkum názorně dokazující, že by derma válečky měly vliv na zlepšení strií, nebo vedly k lepším (nebo porovnatelným) výsledkům než laserová ošetření. Je velmi obtížné, ne-li nemožné, vyrobit nový elastin a vytvoření samotného kolagenu nepovede k vylepšení vzhledu strií. Navíc je snadné to s těmito derma válečky přehnat a poškodit tím pokožku. Nevěřte reklamě o derma válečcích jako řešení výskytu strií.

A co mikrodermabraze? 

Jedna studie názorně dokázala, že mikrodermabraze zlepšila výskyt strií, ale pozor – důkladnější test odhalil, v čem je kámen úrazu. Ošetření bylo invazivní: 5 sezení mikrodermabraze za týden, po dobu 12 týdnů! A míra zlepšení nebyla nikdy definována Studie zmínila, že základní zlepšení se týkalo červeno-fialových strií (striae rubra), které typicky časem stejně vyblednout (zanechají bílé strie). 

Abychom byli spravedliví, ti, kteří trpěli na strie delší dobu, také zaznamenali po této studii určitý stupeň zlepšení. Otázkou je, zda patříte k těm, kteří by byli ochotní podstoupit invazivní mikrodermabrazi v naději na nespecifikované zlepšení (a kteří rovněž mají hluboké fialovo-červené strie?)

Lékařské předpisy a ošetření, která mohou pomoci 

Promluvme si o možnostech ošetření, která ve skutečnosti mohou vést ke zlepšení strií! Jak už bylo řečeno výše, neexistují kosmetické složky nebo pleťové přípravky, které mohou strie zlepšit nebo jim zabránit. Je nemožné pro jakýkoliv kosmetický přípravek vrátit pokožku do původního stavu nebo napravit popraskaná elastinová vlákna, ale existují alternativy, které mohou poskytnout malý stupeň zlepšení.

  • Retinoidy na lékařský předpis: Ve farmaceutickém světě existují výzkumy poukazující na to, že některé retinoidy na lékařský předpis mohou mít pozitivní efekt na strie. Většinou jde o zlepšení o 20%, což není úplně vzrušující, ale může stát za úsilí a výdaje. Dilema pro nastávající matky je, že retinoidy nemohou být používány během těhotenství a jsou rovněž kontraindikovány v případě kojení.
  • Ošetření laserem: Byly provedeny studie používající Intenzivní pulzní světlo (IPL) a Pulzní barvící laser (PDL), ošetření vyzařující 585 nanometrů (nm) světla na vylepšení strií. Výsledky po pěti sezeních byly označeny jako klinické zlepšení, s mikroskopickou analýzou ukazující zlepšení v délce, hloubce a změně zbarvení strií. Studie také názorně dokázaly zlepšení s 1,064 nanometry Nd:YAG po 3-4 sezeních.
  • Peeling: Kromě neablativních laserů můžete rovněž zvážit řadu chemických peelingů. Peeling s kyselinou trichloroctovou (TCA) může být užitečný k vylepšení vzhledu strií, pokud je kyselina použita ve správné koncentraci (obvykle 20% TCA) a aplikována dermatologem nebo kosmetickým chirurgem se zkušeností v aplikaci tohoto peelingu. Vzhledem k tomu, že TCA peeling proniká dále než AHA and BHA peelingy, tak se věří, že mají větší schopnost stimulovat kolagen a elastin v hloubce viditelného poškození striemi.

Důležitý závěr 

Nenechte se ovlivnit reklamou nebo klamnými sliby krémů na strie! Lokálně používané přípravky na pokožku nemohou, vrátit pokožku do původního stavu nebo napravit popraskaná elastinová vlákna, a ani preventivní kroky, jako je masáž nebo derma válečky nezabrání striím. Některé retinoidy na lékařský předpis vykazují malý stupeň prospěšnosti (ale buďte realističtí ve svém očekávání). Rovněž některé lékařské zákroky, jako jsou laserová ošetření a TCA peeling, mohou vylepšit jejich vzhled, ale opět je důležité být realističtí ve svých očekáváních.