Celulitida: co funguje a co ne

 Bohužel, většina z nás (to znamená žen) na ni do určité míry trpí. Podle statistik, a to je opravdu šokující, celulitida je objevuje na stehnech u 85 % žen po osmnáctém roce, bez ohledu na původ, ačkoliv je běžnější u bělošských žen a Asiatek. Situaci zhoršuje to, že celulitida u žen představuje uložený, těžko stravitelný tuk, který je závislý na estrogenu. Paradoxně, váha nesouvisí s tímto problémem. Spíše, jakékoliv množství tuku (a my všichni jej potřebujeme v našem těle) se může projevit jako celulitida na stehnech u žen.

Vyvrácení mýtů 

Zkusit najít tu správnou cestu a vyřešit problém s celulitidou a rozlišením faktů od mýtů není jednoduché, ale nějaké dobré zprávy přeci jenom jsou: existují možnosti, které vedou ke změně. Špatnou zprávou je, že i ošetření, které možná fungují (a říkám možná opravdu opatrně) zřídka splní to, co slibují, ale zlepšení oproti pouhému vyhazování peněz, je určitě obrat k lepšímu. Skvělou cestou, jak začít, je si nejprve ujasnit některé časté mýty o celulitidě.

Muži nemají celulitidu: 

Do určité míry je to pravda. Fyziologicky jsou ženy daleko více náchylné na hromadění tuku na stehnech a bocích, zatímco muži přibírají na váze v oblasti břicha. Navíc u žen má spojující tkáň pod pokožkou více pružnosti a je zranitelnější k narušení, což je skvělým prostředním pro rozvoj celulitidy. U některých mužů se vyskytuje celulitida – ale statisticky ne tak moc.

Pomáhá pití vody: 

Pokud by voda mohla změnit strukturu pokožky a snížit množství tuku, tak vás ujišťuji, že nikdo by neměl celulitidu, nebo nadváhu. Pití vody je pravděpodobně prospěšné (ačkoliv neexistuje výzkum, který by ukazoval, kolik je zdravé množství oproti nezdravému), ale neexistuje výzkum prokazující účinek vody na tuk kdekoliv na vašem těle, natož na dolíčky na vašich stehnech.

Důvody pro vysoký přísun vody jsou obecně založené na předpokladu, že vzhledem k tomu, že naše tělo se skládá hlavně z vody (50-70 % tělesné váhy, asi 42l) a naše krev, svaly, mozek a kosti se skládají hlavně z vody (85%, 80%, 75% and 25% - v tomto pořadí), tak potřebujeme aspoň osm 1/4l sklenic vody každý den. Ale předpoklady nejsou vědecky ověřenou informací, a toto není závěr. Je to podobné, jako si myslet, že auto jede nejlépe na benzín a potřebuje tak vždy plnou nádrž, aby fungovalo efektivně.

Zadržování vody způsobuje celulitidu: 

Je ironií, že nízký přísun vody je považován za možnou příčinu celulitidy a naprostý opak - zadržování přílišného množství vody – je považován také za příčinu. Existuje mnoho dohadů o tom, jak zadržování vody může mít vliv na celulitidu, ale neexistuje žádný faktický výzkum podporující tento názor. Navíc tukové buňky ve skutečnosti obsahují pouze 10% vody, takže požadavek na zbavení se přebytečné vody nevede k rozdílu a jakékoliv znatelné výsledky jsou krátkodobé. Je pravda, že zadržování vody může způsobit, že vypadáte otekle a máte pocit, že jste přibrali na váze, ale voda samotná neovlivňuje tuk a výskyt celulitidy.

Speciální dieta může pomoci: 

Zdravé stravování podporuje úbytek váhy a může tak pomoci celému tělu k lepšímu vzhledu. Avšak protože samotná změna váhy nezpůsobuje celulitidu, tak dieta nezmění strukturu na stehnech, která způsobuje výskyt dolíčků. U některých osob se může celulitida zhoršit nahromaděním přebytečného tuku. V těchto případech redukce váhy může vést ke zmenšení celkové oblasti a hloubky celulitidy.

Celulitida se liší od tuku na ostatních částech těla: 

Teorie oplývají tím, jak se celulitida liší od běžného tělesného tuku. Avšak, málo studií ukazuje, že by se celulitida hromadila jinak než ostatní tuk na vašem těle. Ale celkově většina výzkumníků má pocit, že celulitida je jen čistý a jednoduchý tuk. Kromě toho, i když se celulitida liší v tom, jak se nahromaďuje, tak způsob, jak můžete a nemůžete ovlivnit tuk na jakýchkoliv částech těla, zůstává stejný.

Cvičení může pomoci: 

Cvičení pomáhá téměř každé oblasti lidského těla, ale nemá nutně vliv na výskyt celulitidu. Cvičení nezlepšuje strukturu pokožky a nemůže mít vliv na centrální místa tuku. Jinými slovy, nemůžete zaznamenat snížení hromadění tuku v určitých oblastech.

Detoxikace organismu snižuje výskyt celulitidy: 

Detoxikace organismu je pro spotřebitele způsob, jak vyčistit tělo od znečišťujících nebo jinak problematických látek získaných z okolního prostředí a z jídla, které jíme. Co se týče masové propagace tohoto pojetí, existuje málo výzkumu prokazujícího efektivnost detoxikace organismu, zdali je nebo není vůbec možná. Avšak detoxikace těla, jak je popisována vědeckou komunitou, mluví o procesu zmírnění poškození buněk pomocí antioxidantů a enzymů, které zabraňují určitým abnormálním a nežádaným projevům buněk. Není pochyb, že je pro tělo užitečná. Zdali toto zmírňuje nebo nezmírňuje celulitidu, není vůbec známo, protože struktura pokožky a hromadění tuku nejsou způsobeny toxiny získanými z okolního prostředí. Dále neexistuje žádná studie prokazující, že by toxiny jakéhokoliv typu zabraňovaly rozpadání tuku.

Co víme

Existují tři hlavní teorie ohledně vzniku celulitidy:

  • Ženy mají specifickou strukturu pokožky na stehnech, což je příčinou snadného vzniku celulitidy.
  • Vrstvy spojující tkáně na stehnech jsou příliš slabé nebo tenké, aby si uchovaly hladký vzhled – dovolují tím obrysům tuku prorazit.
  • Cévní změny a možné zánětlivé stavy jsou možná na vině.                                                                                                                                                    

Většina přípravků na celulitidu jsou v tekuté a krémové formě s velkým množstvím exoticky znějících nebo laboratorně kombinovaných složek. Kromě lokálně používaných přípravků existují metody jako endormologie a mikrodermabraze, lékařská ošetření jako jsou lasery a mezoterapie (ošetření vyžadující opakovanou aplikaci injekcí, které by měli odbourávat tuk).

Tekuté přípravky, krémy a extrakty 

Co se týče tělových přípravků, velké množství možností je fascinující. Přesto není téměř žádná shoda ve složení. Zdá se, že pokud bychom měli uvěřit tvrzením, tak by velká rozmanitost nepříbuzných rostlinných extraktů uměla odbourávat tuk a/nebo obnovit pokožku. Podíváme-li se ale na výzkum, tak většina článků prohlašuje, že je malá naděje, že jakýkoliv přípravek, který naneseme na pokožku, by mohl změnit uložený tuk nebo radikálně zlepšit výskyt celulitidy.

Naděje, že přírodní látky mají odpověď, je zvláštní, protože ani jediná studie nepoukazuje na to, jaká koncentrace látky je potřeba ve složení, jaké fyzikální a chemické se musí vyskytovat u určité aktivní látky, nebo zda si tyto složky ponechávají nebo neponechávají standardizované vlastnosti mezi dávkami.