Oční krém. Potřebujete ho?

Všechny reklamy, které Vám tvrdí, jak jsou oční krémy speciálně vytvořeny pro citlivou a  slabou pleť očních partií a jak vás zbaví napuchlých očí, tmavých kruhů a povadlé pleti, jednoduše nejsou pravdivé. Ve skutečnosti většina z nás nepotřebuje oční krém či oční gel nebo oční sérum! 

Jediný případ, kdy byste měli použít přípravek na oční partie odlišný oproti přípravkům jiným, které běžně používáte na obličej, je v okamžiku, kdy pleť pod očima je sušší než zbylá část obličeje. Například, pokud je Vaše pleť mastná, tak nepotřebuje zvláčňující hydratační krém, ale raději gel nebo tekutý přípravek. Ale pokud jsou Vaše oční partie suché, potřebují více zvláčňující hydratační krém a ten nemusí být označen jako oční krém.

Ale co tedy všechny ty oční krémy?

Nákupem téměř jakéhokoliv očního krému dostane balení, často skleněnou nádobu, což může být problém, kdy je balení o polovinu menší než u běžného hydratačního krému a přesto krém na oční partie obvykle stojí dvakrát tolik bez toho, že by byl významně odlišný nebo měl koncentrovanější složení. A navíc, krém na oční partie neobsahuje nic, co by mělo pomáhat údajně speciálním potřebám těchto částí obličeje, tedy nic navíc oproti nejmodernějším hydratačním krémům nebo sérům.

Ačkoliv chápeme, že mnoho lidí je zvyklých používat oční krém, můžete za ně ušetřit peníze a věnovat lepší péči o Vaše oční partie nanesením Vašich přípravků na pleť na oblast okolo očí. Ty fungují ale jen za předpokladu, že mají dobré složení a jsou vhodné pro váš typ pleti.  Ale pokud chcete vsadit na jistotu a používat oční krém, pak čtěte dále, abyste zjistili, co hledat a  co od očního krému požadovat.

Ale copak nemají oční krémy speciální složení? 

Až na výjimky nemají oční krémy speciální složení. Rychlým pohledem na složení většiny očních krémů zjistíte, že se jednotlivé ingredience významně neliší od hydratačních krémů na obličej.

Navíc neexistují žádné studie, které by potvrzovaly, že oční partie potřebují speciální látky nebo složení látek (nebo jsou některé látky naopak zcela nevhodné), které se liší od látek potřebných nebo nepotřebných pro ostatní části obličeje. Co se týče hydratace suché pleti, redukce vrásek, tvorby kolagenu, rozjasnění a zlepšení tónu pleti, Vaše pleť potřebuje stejné látky, ať se jedná o oční partie nebo jinou část obličeje. Stejně tak je to i u mastné pleti.

Ale nejsou oční partie citlivější? 

Oční partie jsou skutečně citlivější, ale pleť kdekoliv jinde na obličeji včetně očních partií potřebuje jemné složky, které nezpůsobují podráždění nebo přecitlivělost. Podráždění postupně poškozuje pleť, což vede k rozpadu kolagenu a zánětu, a to všechno pomalu snižuje regenerační schopnosti pleti a schopnost pleti působit mladistvěji. 

Každá část obličeje potřebuje nejmodernější stabilní, účinné a jemné látky. Nedává smysl, aby se očním partiím dostávalo dobrých, nedráždivých látek a zbytek obličeje byl ošetřován špatnými a problémy způsobujícími látkami.

Je ironií, že mnoho očních krémů a ostatních produktů na oční partie často obsahuje velmi dráždivé složky, včetně vonných rostlinných olejů a rostlinných extraktů způsobujících přecitlivělost, tj. např. mátu a syntetické vůně, což je vše velmi špatné pro oční partie, stejně jako pro obličej.

Ale nejsou oční partie slabší? 

Je pravdou, že kůže okolo očí je slabší, ale pokud porovnáte většinu očních krémů s přípravky na obličej, pak oční krémy jsou obecně hustší, těžší a nejsou ani náhodou lehčí. Většina přípravků na obličej má ve skutečnosti lehčí a řidší konzistenci než oční krémy a použití těžkého přípravků se silnou texturou na oční partie může být až příliš, pokud jej nenanesete jen velmi střídmě.

Použití očního krému může vést k tomu, že váš podklad nebo korektor vytvoří vrásky okolo očí, což ještě zhorší vzhled vašich vrásek.

Ale nejsou oční krémy bezpečnější pro oční partie? 

Ne. Oční krémy mohou být dokonce nebezpečné. Jednou z mnoha nevýhod očních krémů je skutečnost, že zřídka obsahují ochranný faktor, což má za následek, že jejich použití přes den je pro zdraví Vaší pleti problémem.

Používáním očního krému přes den můžete získat pocit, že děláte něco mimořádného pro partie okolo očí, ale pokud neobsahuje ochranný faktor, pak ve skutečnosti vystavujete tuto část obličeje nebezpečí z poškození slunečním zářením. Následně to znamená hlubší vrásky, tmavší pleť, změnu barvy, včetně skutečnosti, že tmavé kruhy kolem očí ztmavnou ještě více, kůže kolem očí se ještě více prověsí a opuchne. Toto na kůži kolem očí udělá přesný opak toho, co od očního krému očekáváte.  

Denní hydratační krém, nebo raději oční krém s minerálními složkami s ochranným faktorem proti slunečnímu záření, jako je oxid titaničitý nebo/a oxid zinečnatý, poskytují ochranu proti vráskám, tmavým kruhům i opuchnutí. Klíčové je, abyste si zvykli aplikovat přípravek s faktorem proti slunečnímu záření SPF na oční partie každý den, a to celoročně, i když je venku zataženo.

OK, co tedy mám používat na oční partie?

Pokud již používáte krém s dobrým složením bojujícím proti suché pleti a vráskám, obnovujícím pleť, produkujícím zdravější buňky a kolagen, zlepšujícím výskyt tmavých kruhů (do určité míry) a zabraňujícím poškození od slunce, pak jej používejte a uděláte to nejlepší i pro své oční partie. Všechny tyto výhody nemají nic společného s označením na přípravku: je to všechno o tom, najít přípravek se skvělým složením, ať už je označen jako oční krém nebo ne. 

Určitě lze koupit oční krém s dobrým složením a uznáváme, že mnoho z nás by raději přesně toto udělalo, ale naléháme na Vás, abyste pečlivě zvážili, co používáte a zda-li se tento přípravek opravdu liší od Vašeho hydratačního krému nebo séra. Existuje mnoho skvělých výrobků určených na obličej, které jsou výborné i pro oční partie.