Folikulární keratóza (keratosis pilaris)

Folikulární keratóza, latinsky keratosis pilaris, je postižení pokožky, které je typické svými tvrdými, bělavými až zčervenalými „hrbolky“ na kůži, které jsou způsobeny ztvrdnutím horní vrstvy kůže. Nacházejí se nejčastěji na pažích, stehnech, zádech či hýždích, méně častěji pak na předloktí a v obličeji. Jasná příčina není přesně známa, svůj vl...

Folikulární keratóza, latinsky keratosis pilaris, je postižení pokožky, které je typické svými tvrdými, bělavými až zčervenalými „hrbolky“ na kůži, které jsou způsobeny ztvrdnutím horní vrstvy kůže. Nacházejí se nejčastěji na pažích, stehnech, zádech či hýždích, méně častěji pak na předloktí a v obličeji. Jasná příčina není přesně známa, svůj vliv má jistě genetická predispozice, dále se může projevit při nedostatku vitamínu A, při hormonální dysbalanci, alergii na lepek a možná i dalších. Odhaduje se, že keratózou trpí až 40 % populace.  Lidově se folikulární keratóze říká krupička, husí nebo kuřecí kůže.

Vyskytuje se většinou od dětství, maxima dosahuje v období puberty, později se její projevy mírní až mohou zcela odeznít. Nejedná se o typické onemocnění, keratóza není přenosná kontaktem, jak se mnozí domnívají, nejedná se ani o akné. Keratózu není třeba léčit, zbavit se jí ale chceme proto, aby pokožka vypadala lépe. Léčí se jen v případě, když kůže svědí nebo je zanícená, například přílišným škrábáním. Tato léčba patří ale do ordinace lékaře, nejlépe dermatologa.

Paula`s Choice proti folikulární keratóze nabízí hned několik produktů, které Vám pomohou jí potlačit až se jí zbavit nadobro.

Keratotickou pokožku je třeba řádně hydratovat, velmi vhodné jsou exfolianty (ideálně AHA) a produkty s retinolem. Pomáhá také zdravá strava, adekvátní přísun vitamínů a omega 3 mastných kyselin.

Čti více

Folikulární keratóza (keratosis pilaris) Počet produktů: 3

Filtr

normální
suchá až velmi suchá
smíšená až mastná
všechny typy pleti
Zobrazeno 1 – 3 z 3 položek
Zobrazeno 1 – 3 z 3 položek