Potřebuji tonikum?

Paula’s Choice výzkumný tým je často dotazován ohledně používání tonika. Většinou chtějí lidé vědět, co tonikum umí a jestli jej mají používat a pokud ano, který je pro jejich typ pleti nejlepší. Toto jsou důležité otázky.

Nejasnosti ohledně tonik

Vlivem zastaralých informací se tonika stala kategorií produktů s mnoha nejasnostmi. Kvůli ne zcela dobrému pochopení účinků tonik řadí některé časopisy, dermatologové ale i někteří prodejci kosmetiky tonika nepoužívat, nebo jednoduše berou tonika jen jako jeden z možných kroků. Je to ale škoda, protože tonikum s dobrým složením může být pro Vaši pleť opravdu prospěšné.

Jakmile pochopíte, jak tonika fungují, a budete vědět, které látky v tonicích obsažené mohou pro Vás být nevhodné a které naopak nezbytné pro to, abyste dosáhli zdravé a jasné pleti, zjistíte, že používání tonik může být skvělým doplňkem Vaší každodenní péče o pleť.

Vše o tonicích

Tonika jsou určena k použití na již vyčištěnou pleti. Dříve byla doporučována jako způsob obnovy vyváženého pH pleti po použití tuhých mýdel nebo tuhých čistících přípravků, protože tyto typy čistících přípravků zvýšily přirozené pH pleti na hodnotu, která není pro pleť vhodná.

Avšak dnes, kdy jsou k dispozici jemné, vodou rozpustné čistící přípravky, se pH pleti významně nemění a skutečnost, že pH pleti se samo obnovuje, vede k tomu, že není potřeba pH pleti upravovat. 

Nyní ale víme, že Vaše pleť po vyčištění potřebuje řadu látek obnovujících a posilujících povrch pokožky. Pleti se nedostává příliš mnoho důležitých látek, které obsahují antioxidanty a pleť obnovující látky jakou jsou glycerin, mastné kyseliny a ceramidy. 

Správné tonikum může poskytnout Vaší pleti tu pravou dávku výše zmíněných látek tak, aby Vaše pleť vypadala mladší, svěžejší a hladší hned po vyčištění, ale také po celý den. 

Jaké jsou rozdíly mezi toniky?

Najít perfektní tonikum pro Vaši pleť není jednoduché, a to hlavně proto, že existuje mnoho tonik, nebojíme se říci, se špatným složením. V podstatě lze tonika rozdělit do tří základních typů:

  • Složení s alkoholovým základem, které často obsahují „adstringenty“, látky jako je např. extrakt z vilínu virginského (witch hazel). Tonik s alkoholem a adstringentními látkami bychom se měli vyhnout, protože způsobují poškození volnými radikály a podráždění, které utlumuje schopnost pleti se samostatně obnovovat a ničí její schopnost produkovat prospěšný kolagen.
  • Minerální voda a glycerin nebo složení s glykolovým základem s vonnými extrakty jako jsou růžová voda nebo citrusové plody. Tyto typy tonerů často nesou označení jako osvěžovače nebo pročisťovače a přináší Váš obličej  jen o něco více než kolínská voda. Tato příliš parfemovaná tonika jsou častou příčinou reakcí, které poškozující Vaši pleť.
  • Složení na vodové bázi je bohaté na prospěšné látky jako jsou složky obnovující pleť, antioxidanty, látky komunikující s buňkami jako jsou niacinamidy. Toto jsou jediné typy tonik, které doporučujeme. Garantujeme, že všechny tonika od Paula’s Choice odpovídají tomuto popisu. 

Mohu přeskočit tonikum?  

Pokud má tonikum dobré složení, pak Paula’s Choice a její tým opravdu doporučují, aby tonikum stalo běžnou součástí Vaší každodenní péče o plet, protože výsledek je možno vidět téměř okamžitě.

Na druhou stranu v žádném případě nepoužívejte tonikum obsahující dráždivé látky, jako jsou alkohol, citrusy nebo příliš vonné složky, a to ať už jsou syntetické nebo přírodní. Podráždění poškozuje regenerační proces Vaší pleti a snižuje produkci zdravého kolagenu, což jsou dvě věci, kterým se musíte vyhnout, pokud chcete vylepšit Vaši pleť.

Pokud tonikum, o jehož použití přemýšlíte, obsahuje příznivé látky, o kterých jsme hovořili,  jako tonery od Paula’s Choice, pak jeho vynecháním v péči ochuzujete Vaši pleť o prospěšné látky, které potřebuje k tomu, aby působila zdravější a mladší. Tonikum, které obsahuje nejmodernější složky osvědčeně vyhlazující, změkčující, uklidňující a obnovující pleť, je báječným doplňkem jakékoliv každodenní péče o pleť.

Které Paula’s Choice tonikum je pro mě ten správný? 

Ačkoliv každé Paula’s Choice tonikum obsahuje řadu prospěšných složek, každý má svoje odlišnosti, které se hodí pro různé typy pleti a vyhovují různým potřebám:

  • Podpůrné tonikum (Resist Advanced Replenishing Toner) se doporučuje pro normální až suchou pleť, a to včetně citlivé pleti usilující o zmírnění výskytu vrásek nebo obnovu pleti poškozené slunečním zářením
  • Lehké obnovující tonikum (Resist Weightless Advanced Repairing Toner) významně zlepšuje tón a strukturu pleti, stahuje póry a uklidňuje zčervenání pupínků. Je vhodný pro normální až mastnou pleť.
  • Osvěžující tonikum Hydralight (Hydralight Healthy Skin Refreshing) je vyvinuto k hydrataci a obnově normální, mastné a smíšené pleti, stejně jako pleti citlivé
  • Tonikum redukující póry (Skin Balancing Pore-Reducing Toner) je vyvinuto k normalizaci a redukci rozšířených pórů, vhodné pro normální, mastnou nebo smíšenou pleť, stejně jako pro citlivou
  • Silně hydratační tonikum (Moisture Boost Hydrating Toner) je vyvinuto k hydrataci a doplnění normální až suché a citlivé pleti
  • Zklidňující vyživující tonikum (Skin Recovery Enriched Calming Toner) je vhodné pro péči o stále suchou nebo citlivou pleť, včetně rosacei (růžovky), je také ale vhodné pro normální a suchou až velmi suchou pleť
  • Přírodní osvěžující tonikum (Earth Sourced Purely Refreshing Toner) je z 98% vhodné pro všechny typy pleti. Pomáhá obnovovat pleť použitím kyseliny hyaluronové a antioxidantů.

Tonika pro stárnoucí pleť a pro pleť poškozenou slunečním zářením 

Všechny Paula’s Choice tonika jsou skvělou volbou v péči proti stárnutí pleti, v obnově sluncem poškozené pleti a zároveň k léčbě dalších problémů. Pro lepší výsledek můžete navíc střídat používání jakéhokoliv tonika s Podpůrným tonikem (Resist Advanced Replenishing Toner.