Jak aplikovat krém s ochranným faktorem?

Chápeme, že doporučení znovu aplikovat krém s ochranným faktorem každých několik hodin, a to bez ohledu na to jaký krém to je, může být poněkud matoucí. Zdá se to přinejmenším být nepraktické. Pokud máte nanesen make-up, máte si jej opláchnout, znovu nanést krém s ochranným faktorem a následně opětovně nanést make-up a to každé dvě hodiny po celý den? Kdo má na to čas?

Často slýcháváme od mnoha lidí otázku, jaké množství krému s ochranným faktorem je skutečně potřeba a kdy je mají během péče o pleť aplikovat. V přebytku informací, které si často protiřečí, je těžké se orientovat. Nyní je tomu konec!

Výzkumem podložené informace uvedené níže Vám pomohou smysluplně používat krém s ochranným faktorem, takže Vaše pleť bude výborně chráněna před škodlivým UV zářením, a to každý den po celý rok. Nebojte se, neznamená to, že budete muset trávit den co den opětovnou aplikací krému s ochranným faktorem v intervalu několika hodin.  

Musím opětovně aplikovat krém s ochranným faktorem každých několik hodin?

Jedna z nejběžněji nám kladených otázek je, zda-li krém s ochranným faktorem aplikovaný ráno stále funguje i pozdě odpoledne, tj. po celém dni v kanceláři nebo ve škole. Odpověď je ano, neboť účinné látky krému s ochranným faktorem se rozpadají vlivem přímého denního světla, ne vlivem času. Takže během normálního dne ranní aplikace krému s ochranným faktorem poskytuje ochranu proti UV záření ještě cestou domů. To platí za předpokladu, že jste ráno nanesli dostatečné množství a že máte rozvrh a práci po většinu dne uvnitř a ne venku na slunci.

Pokud trávíte většinu dne venku, pak doporučujeme opětovně aplikovat přípravek každé dvě hodiny, zejména pokud se potíte nebo plavete.

Toto doporučení opětovné aplikace každých několik hodin vychází z následujícího:

  • Většina lidí nenanáší dostatečné množství přípravku, což znamená, že se jim nedostane SPF ochrany uvedené na etiketě. Pokud jste jeden z těch, kdo neaplikuje hojné množství přípravku, pak opětovná aplikace každé dvě hodiny dává smysl. Opakovaná aplikace každých několik hodin při vystavení slunečnímu záření vede k dostatečnému vytvoření vrstev krému s ochranným faktorem.
  • Pokud se hodně potíte, myjete se, plavete nebo se namáčíte, musíte opakovaně nanášet přípravek s ochranným faktorem bez ohledu na výši SPF uvedenou na přípravku. Pokud je přípravek označen „velmi voděodolný“, znamená to cca 80 minutovou ochranu v případě pocení nebo plavání. Pokud je onačen „voděodolný, znamená to, že Vás chrání asi 40 minut, od té doby, kde se poprvé namočíte. To znamená, že pravidla pro aplikaci a opakovanou aplikaci krému s ochranný faktorem se úplně liší v případě kontaktu s vodou či při pocení, od pravidel platících v případě, že pokožka zůstane suchá.

Kdy aplikovat krém s ochranným faktorem?

Velká většina lékařských odborníků a výzkumníků na pleť se shodnou, že krém s ochranným faktorem je vždy konečným krokem v každodenní péči o pleť. Jakýkoliv přípravek nanesený přes krém s ochranným faktorem zmenšuje do určité míry jeho účinnost. Pokud přes krém s ochranným faktorem nanesete hydratační krém nebo sérum, sníží tím rozsah ochrany, kterou byste jinak získali, což je problém. Až na pár odpůrců většina souhlasí s tím, že toto je správný způsob užití krému s ochranným faktorem.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že většina krémů s ochranným faktorem jsou zároveň krémy hydratačními, není třeba pod krém s SPF nanášet ještě krém hydratační, je možné tedy aplikaci běžně používaného hydratačního krému v tomto případě vynechat. Místo toho zvažte použití séra bohatého na antioxidanty pod krém s ochranným faktorem, abyste podpořili ochranu pleti proti okolním vlivům.

Občas jsme také tázáni, zda je nutné používat běžný opalovací krém přes hydratační krém s SPF. Krém s ochranným faktorem je krémem s ochranným faktorem, ať už je označen jako „denní hydratační krém“ nebo „krém s ochranným faktorem“ a poskytne stejnou ochranu proti UV záření, pokud je s SPF 25 nebo vyšším a obsahuje široké spektrum UVA a UVB aktivních látek. 

Základní rozdíl mezi denním hydratačním krémem s SPF a krémem s ochranným faktorem je, že denní hydratační krém s ochranným faktorem obsahuje kromě přidaných ochranných složek proti slunci i větší množství prospěšných látek, tj. větší množství antioxidantů a látek podporujících buňku, než je tomu u „běžných“ krémů s ochranným faktorem.

Hydratační přípravek na obličej s SPF působí tedy více proti stárnutí pleti.  

Jak dlouho je třeba počkat před odchodem na slunce po aplikaci krému s ochranným faktorem? 

Syntetické látky obsažené v krémech s ochranným faktorem (běžným příkladem jsou avobenzon, octinoxate a oxybenzon) musí být aplikovány 20 minut před vystavením pleti dennímu světlu, protože nějakou dobu trvá, než se vstřebají a jsou tak schopny poskytnout ochranu (za předpokladu, že jste krému nanesli dostatečné množství).

Minerální látky obsažené v krémech s ochranným faktorem – dioxid titaničitý nebo oxid zinečnatý – na druhou stranu poskytují okamžitou ochranu před slunečním zářením, takže při tomto složení není potřeba čekat. Z toho důvodu doporučujeme používání minerálních krémů s ochranným faktorem na ruce, pokud jste venku a opakovaně jej po umytí nanesete.