Alkohol v péči o pleť

Je lákavé si myslet, že hydratační přípravky, séra a tonika s alkoholovým základem nejsou tak špatné pro Vaši pleť, o čemž se vede mnoho debat.  Chtěli bychom zde představit vžsledky nejnovějších výzkumů, tj. že alkohol je látka, která poškozuje pleť a které byste se měli vyhnout!

Fakta 

Na internetu je spousta neúplných a zavádějících informací a je snadné uvěřit, že hydratační a ošetřující přípravky s alkoholovým základem nejsou pro pleť tak špatné. Složení plné alkoholu (SD alkohol, ethanol, denaturovaný líh, isopropyl, methanol nebo ethylalkohol) mají často uspokojující a rychle schnoucí efekt, který zanechává pocit lehkosti pleti. Tyto informace působí na čtenáře dobrým dojmem. Navzdory protichůdným informacím, na které narazíte, mluví výzkum jasně, tj. bez ohledu, jaký máte problém s pletí, je alkohol jako hlavní složka produktu problém. Paula’s Choice výzkumný tým přichází s nejnovějším výzkumem a fakty, které nutí k zamyšlení o produktech s alkoholovým základem. Pokud navrhujeme použít směs prospěšných látek, alkohol jistě není to, co tím myslíme.

Může být alkohol někdy prospěšný pro Vaši pleť? 

Určitě si myslíte, že musí být nějaký dobrý důvod, proč mnoho společností, které se zabývají péčí o pleť, používají alkohol ve svých produktech. Je to tak? Samozřejmě, že existuje několik důvodů, ale podle našich zkušeností existují pouze dvě základní vysvětlení. Jak již bylo zmíněno výše, alkohol může udělat mastný přípravek na pleť lehčím a vytvořit tak klamavý příjemný pocit.  

Druhým důvodem je, že Vaše pleť se dobře brání proti pronikání různých složek do pleti. Látky ochraňující pleť (lipidy, enzymy a antioxidanty) se chovají jako „vyhazovači v nočním klubu“. Zadržují prospěšné složky ve Vašem séru nebo v jiném ošetřujícím přípravku při pronikání do pleti. Alkohol pomáhá látkám jako je retinol nebo vitamín C proniknout do pleti efektivněji tím, že naruší ochrannou vrstvu pleti – zničí tak substance, které udržují Vaši pleť zdravou po dlouhou dobu. Stejně jako kovboj v barové potyčce ve scéně ze starého westernu, mrští alkohol retinol skrze Vaši ochrannou vrstvu pleti bez důkladného zamyšlení.

Pokud se alkohol odpaří,  může škodit? 

Rozumíme logickému faktu – pokud se alkohol rychle vypaří, zdá se rozumné, že poškození nemůže být vážné. Bohužel, výzkum odhaluje, že tato logika je jen přáním. Alkohol okamžitě poškozuje Vaši pleť a začíná řetězovou reakci škod, která pokračuje ještě dlouho po odpaření.

Dobré typy alkoholu 

Existuje druh složek známých jako mastné alkoholy, které nejsou ani při nejmenším škodlivé pro pleť. Často jsou zaměňovány se špatnými alkoholy, jako je líh. Mastné alkoholy obsahují kromě jiného cetyl alkohol a stearyl alkohol. Typicky se mastné alkoholy používají jako změkčovadla a zahušťovadla v přípravkách o pleť. Mastné alkoholy nedráždí a ve skutečnosti jsou prospěšné pro suchou pleť. Co se týče Vaší pleti, mastné alkoholy souvisí se škodlivými alkoholy/ethanolem jako martini v šálku olivového oleje.