20 mýtů o kráse

Prolistujte stránky vašeho oblíbeného módního časopisu nebo projděte blog o kosmetice a pravděpodobně dostanete tuny rad. Překvapivě hodně z nich je buď nepřesných, nebo prostě špatných! Řekl někdy někdo, že suché pleti se dá pomoci tím, že budete pít hodně vody, nebo že pálení pleti znamená, že přípravek funguje? Čtěte dále a dočtete se pravdu o těchto mýtech – a zjistíte, co opravdu funguje!

Mýtus:

Existují kosmetické přípravky na pleť se stejným účinkem jako kosmetické injekce na předpis. 

Fakt: Žádný kosmetický přípravek na pleť nemůže mít stejný účinek jako kosmetické injekce, protože složky se nemohou dostat na potřebná místa.

Neexistuje vůbec žádný výzkum prokazující, že by jakékoliv kosmetické přípravky na pleť účinkovaly aspoň přibližně způsobem jako kosmetické injekce nebo úprava laserem. Bez ohledu na složení nebo nároky na pleťové přípravky je to prostě nemožné. Dokonce ani výplně vrásek vás jich nemohou zbavit, pokud se aplikují lokálně a ne injekcí. Pokud je ošetření prováděno profesionály, pak vrásky na injekčně ošetřovaných místech téměř okamžitě zmizí. Víra ve stejný účinek pleťových produktů je naprostá ztráta peněz. Neexistuje ani jeden pleťový přípravek, který by kdy vzal práci plastickým chirurgům nebo dermatologům!

Mýtus:

Při nakupování pleťových přípravků je důležité brát v úvahu váš věk 

Fakt: Mnoho přípravků na trhu prohlašují, že jsou speciálně vyvinuté pro určitou věkovou skupinu, zejména pro „zralé“ ženy; zralé obvykle znamená pro ženy starší 50 let.

(Takže by nás zajímalo, znamená to tedy, že pokud je vám méně než 50, tak jste nezralé?) Nicméně, než začnete nakupovat podle tohoto věkového rozdělení, tak se sami sebe zeptejte, proč skupina starší 50 let je vždy dána dohromady? Podle této logiky by ten, komu je 40 nebo 45 neměl používat stejné produkty jako někdo, komu je 50 (pouze o 5- 10 let starší), ale někdo, komu je 80 by měl používat stejný přípravek jako ten, komu je 50…? To, co potřebujete vědět, není vás věk, ale typ pleti a není tedy rozumné vybírat přípravky založené na vašem věku.

Mýtus:

Hypoalergenní přípravky jsou lepší pro citlivou pleť. 

Fakt: „Hypoalergenní“ je nesmyslný výraz. Nejedná se o nic více než reklamní trik naznačující, že je nepravděpodobné, aby tento přípravek způsobil alergickou reakci, a proto je lepší pro citlivou nebo problematickou pleť.

„Naznačovat“ není nikdy stejné jako „fakt“ a v tomto případě je očividně nepravdivé, že produkty označené jako „hypoalergenní“ jsou lepší pro citlivou pleť! Neexistují vůbec žádné schválené testovací metody, opatření ohledně složení, předpisy, směrnice, pravidla nebo jakékoliv postupy, kdekoliv na světě, které by určovaly, zda přípravek má oprávnění být označen jako hypoalergenní. Společnost může označit přípravek jako „hypoalergenní“, protože neexistuje předpis, který by to zakazoval, bez ohledu na jakýkoliv důkaz a ten, který je uváděný se nedá porovnat s žádným standardem. Podle toho, co bylo řečeno, není překvapivé, že mnoho produktů označených jako „hypoalergenní“ obsahují problematické složky, které opravdu mohou spustit alergické reakce. Naneštěstí slovo „hypoalergenní“ vám nepomůže lépe porozumět tomu, co dáváte nebo nedáváte na vaši pleť.

Mýtus:

Stařecké skvrny jsou jednoduše projevem stárnutí 

Fakt: Zaprvé, termín „stařecké skvrny“ je opravdu nesprávné označení. Hnědé, pihám podobné změny zbarvení pleti nejsou způsobeny věkem, ale jsou výsledkem nechráněného vystavování se slunečnímu záření.

Sluneční skvrny se mohou na pleti objevit v jakémkoliv věku, od pih rozsetých po dětském obličeji až po hladké, ploché změny zbarvení, které se může vyskytnout už po 20tém roce. V jakémkoliv věku ošetřování změn zbarvení způsobených sluncem nevyžaduje nezbytně speciální přípravek, ale určitě jsou potřeba osvědčené složky (jako jsou předepisované zesvětlovače, nikotinamid a formy vitaminu C) plus denní ochrana proti slunci, abyste dosáhli znatelného a trvalého výsledku.

Mýtus:

Nakonec z akné vyrostete 

Fakt: Kéž by to byla pravda, mnoho snažení v péči o pleť by vypadalo úplně jinak. Ve skutečnosti mohou dvacátnice, třicátnice, čtyřicátnice a dokonce i padesátnice trpět na akné stejně jako teenageři a principy léčby zůstávají stejné.

Ne každý, kdo trpí na akné jako teenager, který z něho vyroste, a dokonce i když jste měli čistou pleť jako teenageři, tak neexistuje záruka, že vás akné nepostihne v životě později, pravděpodobně během menopauzy. Můžete z toho často vinit zbláznění hormonů! Pravdou je, že muži z akné mohou vyrůst, protože po pubertě se hodnota mužských hormonů ustálí, zatímco hormonální hladiny u žen se mění během jejich života a z toho důvodu mnoho žen trpí na pupínky během jejich menstruačního cyklu. A co třeba vztah mezi akné a jídlem, stresem a přehnaným čistěním obličeje?

Mýtus:

Maku-up způsobuje akné. 

Fakt: Pravděpodobně ne. Neexistuje výzkum, který by naznačoval, že make-up nebo přípravky ošetřující pleť by způsobovaly akné, ani není žádná shoda ohledně látek, které by byly problematické.

Koncem 70. let byl prováděn výzkum na králičí kůži za použití 100% koncentrátu složek, aby se zjistilo, zda způsobují nebo nezpůsobují akné. Následně bylo rozhodnuto, že tato studie nemá nic společného se způsobem, jak ženy nosí make-up nebo používají přípravky na pleť, a nikdy tento výzkum nebyl opakován nebo považován jakýmkoliv způsobem za užitečný. A přesto některé ženy stále trpí na pupínky po použití některých přípravků na pleť. Tyto pupínky mohou být výsledkem podráždění nebo zánětlivé reakce, náhodné reakce pleti, nebo výsledkem působení problematických složek jedinečných pro váš typ pleti. To znamená, že musíte experimentovat, abyste zjistili, co je příčinou vašich pupínků. Neexistuje informace z lékařského výzkumu nebo kosmetického průmyslu, který by vám pomohl ukázat ten správný způsob. A je důležité vědět, že termíny jako „komedony nezpůsobující“ a „akné nezpůsobující“ jsou bezvýznamné. Kosmetický průmysl používá tyto termíny, aby naznačil, že u tohoto přípravku je méně pravděpodobné, že by způsobil pupínky, ale neexistuje předpis nebo pravidlo pro toto označování. Jakýkoliv produkt toto může o sobě tvrdit, dokonce i čistý vosk nebo rostlinný tuk.

Mýtus:

Pokud společnost tvrdí, že přípravek funguje, tak funguje. 

Fakt: Ve světě péče o pleť existuje celý business známý jako odůvodnění tvrzení, to ale určitě vůbec neodpovídá patřičnému vědeckému výzkumu.

Laboratoře, včetně těch na uznávaných universitách a vysokých školách, jsou zběhlé v provedení studie tak, aby výsledky podpořily cokoliv, co etiketa nebo reklama tvrdí, že přípravek umí. Jedna z důležitých věcí, kterých si mnoho zákazníků nebo lékařů nejsou vědomi, a toto se týká mnoha lékařů účastnících se těchto pochybných (často úplně falešných) studií, je otázka „Za jakých podmínek byly tyto studie prováděny?“ To je důležité vědět!

Mýtus:

Vždy hledejte kolagen a elastin v přípravkách proti stárnutí. 

Fakt: Kolagen a elastin v přípravkách na pleť mohou poskytovat užitečné vodu vázající látky, ale nemohou se spojit s přirozenou zásobou těchto podpůrných prvků ve vaší pleti.

Ve většině případů je molekula kolagenu příliš velká, aby pronikla do pleti. Ale i když je dostatečně malá na to, aby mohla být vstřebána, tak se nemůže spojit s kolagenem existujícím v pleti a není ani známka výzkumu, který by naznačoval něco jiného. Co ale existuje, jsou nesčetné studie prokazující, že kolagen je velmi dobrou hydratační složkou, což je skvělé pro pleť, ale nejedná se o jedinou možnost.

Mýtus:

Každý potřebuje oční krém 

Fakt: Neexistuje důkaz, výzkum nebo dokumentace potvrzující tvrzení, že oční partie potřebují odlišné složky od těch, které používáte na obličej, krk nebo oblast dekoltu.

Jakýkoliv produkty plné antioxidantů, zvláčňujících, pleť obnovujících a protizánětlivých látek udělají divy, pokud je použijete na oční partie. Tyto látky nemusejí být součástí přípravku označeného jako oční krém, gel, sérum nebo balzám – mohou být obsaženy v jakémkoliv hydratačním přípravku nebo séru se správným složením.

Jakýkoliv přípravek, který používáte na oční partie, bez ohledu na jeho označení, musí mít správné složení vhodné pro váš typ pleti okolo očí. Můžete dát přednost speciálnímu krému označenému jako oční krém, ale stejně dobře uděláte i aplikací běžného hydratačního přípravku na obličej a/nebo séra na oční partie.

Pokud je pleť okolo vašich očí sušší než zbytek obličeje, tak to neznamená, že potřebujete speciální oční krém. Místo toho jednoduše ošetřujte oční partie více zvláčňujícím hydratačním přípravkem na obličej, který neobsahuje parfémy. Sérum se správným složením je další z možností k použití okolo očí (a nemusí být označeno jako „oční krém“). To samé platí pro oční gely nebo séra.

Mýtus:

Existuje přípravek, který odstraňuje vrásky 

Fakt: Bohužel, neexistuje žádný zázračný elixír nebo kombinace přípravků v jakémkoliv cenovém rozmezí, kterým by se podařilo opravdu odstranit vrásky a předcházet jim. Denní používání krému s ochranným faktorem obsahujícím správné látky (a nikdy se neopálit) jsou dvě nejlepší věci, které můžete udělat, ale je toho více, co také pomáhá!

Vrásky, které vidíte a kterými se trápíte (nezaměňte je s jemnými linkami způsobenými suchostí, což se dá jednoduše napravit dobrým hydratačním přípravkem) jsou výsledkem zvětšujícím se poškozením sluncem a nevyhnutelným selháním přirozené podpůrné struktury pleti. Složky ošetřující pleť, bez ohledu na to, kdo je prodává nebo co o nich tvrdí, nemohou nahradit práci plastických chirurgů a kosmetických dermatologů. Prodávají se doslova tisíce přípravků proti vráskám a kupujeme je více než jakékoliv jiné zkrášlující přípravky. Ale navzdory náporu těchto přípravků nebudou plastičtí chirurgové a dermatologové bez práce.

Mýtus:

Drahá kosmetika je lepší než levná. 

Fakt: Absolutní pravdou je, že ve všech cenových kategoriích jsou dobré i špatné produkty. Vše je o složení, ne o ceně.

Množství peněz, které utratíte za přípravky na pleť, nemá nic společného s kvalitou nebo jedinečností složení. Drahé mýdlo od Erno Laszlo není lepší pro vaši pleť než levné tuhé mýdlo od Dove (ačkoliv my tvrdíme, že u obou typů je možnost přílišného podráždění nebo vysušování u všech typů pleti). Na druhou stranu, toner bez dráždivých látek od Neutrogeny může být stejně dobrý, nebo dokonce i lepší, než toner bez dráždivých látek od Chanel nebo La Prairie (záleží na složení) a jakýkoliv toner bez dráždivých látek je nesrovnatelně lepší než toner obsahující alkohol, peprmint, mentol, esenciální oleje, eukalyptus, citrón nebo další dráždivé látky, bez ohledu na to, jak přírodně zní názvy složek a bez ohledu na jejich cenu a to, co tvrdí. Viděli jsme mnoho drahých přípravků, které jsou jen o trochu více než voda a vosk, a levných přípravků se skvělým složením. Menší útrata neublíží vaší pleti a větší útrata jí nepomůže. Jak už bylo řečeno, vše je o složení, ne o ceně.

Mýtus:

Minerální olej je nejhorší složkou na pleť.

Fakt: Tato opakující se špatná informace o minerálních olejích a vazelíně je nesprávná.

Ačkoliv minerální olej opravdu pochází z ropy, tento olej je stejně přírodní, jako jakákoliv jiná látka pocházející ze země. Navíc, mnoho složek se získává ze strašně znějících zdrojů, nicméně jsou ale zdraví prospěšné a naprosto bezpečné. Výborným příkladem je sůl. Běžná jedlá stůl je chlorid sodný skládající se ze sodíku a chloridu, ale sůl nemá žíravé vlastnosti chlorid (forma chlóru) nebo nestálou výbušnost čistého sodíku. Minerální olej je vlastně skvělou látkou pro suchou pleť!

Mýtus:

Přírodní složky jsou pro pleť lepší než syntetické. 

Fakt: Jakákoliv předem vytvořená představa, kterou můžete mít, nebo médii vyvolané smyšlení, že přírodní složky jsou pro pleť lepší, není pravdivá. Neexistuje žádný faktický základ nebo vědecký podklad pro toto odůvodnění.

Definice „přírodní“ je mlhavá a tento pojem je jen volně regulován, takže jakákoliv kosmetická firma jej může použít v jakémkoliv významu. Jenom tím, že látka roste ze země, nebo se nachází v přírodě, není automaticky dobrá pro pleť. A opak je také pravdou, to, že je něco syntetické neznamená, že je to špatné.

Mýtus:

Je dobré, pokud přípravek chladí nebo pálí na vaší pleti.

Fakt: Tento pocit znamená, že vaše pleť je podrážděná a že se jí nepomáhá.

Tento známý pálivý pocit je vlastně jen reakce vaší pleti na podráždění vedoucí k zánětu. Přípravky způsobující tento pocit mohou ve skutečnosti poškodit uzdravující proces pleti, zhoršit zjizvení, způsobit poškození kolagenu a elastinu a zvýšit růst bakterií způsobujících pupínky. Látky jako jsou mentol, peprmint, kafr a máta jsou látky vyvolávající malé podráždění. Jinými slovy nahrazují jeden druh zánětu za jiný, což není nikdy dobré. Podráždění nebo zánět, bez ohledu na příčinu nebo vznik, poškozuje imunitní a hojivou reakci pleti. A ačkoliv se to na vaší pleti neprojevuje, nebo pleť nereaguje podrážděností, pokud nanesete dráždivé látky na vaši pleť, tak stejně dochází k poškození, které pokračuje dál a narůstá.

Mýtus:

Komedony souvisí s čistotou a mohou být odstraněny 

Fakt: Komedony mohou vést ke špinavému vzhledu pleti, ale nesouvisí se špínou.

Komedony se tvoří, když hormony způsobí nadměrnou tvorbu kožního tuku (mazu), odumřelé buňky překážejí, dojde k poškození nebo deformování pórů a ucpání cesty, kudy se maz dostává ven z pórů, čímž se utvoří ucpání póru. Jak se ucpání blíží k povrchu pleti, tak směs mazu a částí odumřelých buněk oxidují a zčernají. Ale nelze odstranit komedon peelingem, aspoň ne úplně. Lokálním použitím peelingu odstraníte vrchní část komedonu, ale neuděláte nic pro hlubší příčinu, takže za chvíli jsou opět černé. Místo peelingu vyzkoušejte dobře složený přípravek s BHA (kyselinou salicylovou). Kyselina salicylová odlupuje vnitřní výstelku pórů, rozpouští maz a odumřelé buňky, které vedou k nepřetržité tvorbě komedonů. Paula’s Choice nabízí širokou škálu přípravků s BHA pomáhající odstranit komedony a poskytující mnoho dalších výhod.

Mýtus:

Mastná pleť může být regulována správným produktem 

Fakt: Je to možné, ale nyní se jedná o pouhou domněnku, zahrnující extrémně komplikovaný a těžko pochopitelný proces.

Produkce mazu je spouštěna primárně androgeny a estrogeny (mužskými a ženskými hormony) a lokální změna ve tvorbě hormonů není v kosmetické oblasti možná. Avšak, tukové žlázy samotné produkují aktivní androgeny, což může vést ke zvýšení vylučování tuku. Může se tím stát, že stresové signály pleti (zánět a podráždění) mohou vést k produkci a vylučování androgenů a způsobit tím vyšší produkci mazu, který ucpává póry. Tím se stávají lokální podrážení a zánět škodlivými pro pleť, ale stejně nemá vliv na produkci hormonů uvnitř v těle.

Mýtus:

Suchá pleť? Pijte více vody! 

Fakt: Paradoxně, suchá pleť jednoduše neznamená pouze nedostatek hydratace. A překvapivě, pitím více vody nedosáhnete lepšího pocitu a vzhledu u suché pleti.

Studie porovnávající obsah vody v suché, normální nebo mastné pleti ukazuje, že statisticky mezi nimi není významný rozdíl. A přidání více hydratace do vaší pleti nemusí být vždy dobrá věc. Dokonce přílišná hydratace, jako je máčení se ve vaně, je pro pokožku škodlivé, protože se tím narušuje vnější ochranná vrstva (nitrobuněčné pojivo) poškozením látek, které udržují normální funkci a tvar buněk.

Mýtus:

Hydratační přípravek používaný na noc musí být označen jako „noční krém“.

Fakt: Jediný rozdíl mezi denním a nočním hydratačním krémem je, že denní podoba by měla obsahovat ochranný faktor SPF 15 nebo vyšší.

Často slýcháváte od prodejců kosmetiky, že pleť potřebuje jiné složky v noci a jiné přes den. Obvykle se tvrdí, že v pleti dochází přes noc k regeneračním procesům, takže potřebuje výživnější složky pomáhající k tomuto nočnímu obnovujícímu procesu. Rádi bychom vám sdělili, že pokud je to váš případ, tak neexistuje ani nejmenší stopa po výzkumu nebo seznam toho, o jaké složky by mělo jít. Pleť se obnovuje sama a produkuje každou nanosekundu pleťové buňky, během dne i noci. Pomáhat pleti v tomto procesu je velice zdravé, ale nemění se v závislosti na části dne.

Mýtus:

Vaše pleť si nakonec zvykne na používané přípravky a ty pak následně přestanou působit

Fakt: Pleť si nezvyká na pleťové přípravky o nic více, než si vaše tělo zvyká na zdravé stravování.

Pokud jsou špenát a hroznové víno pro vás zdravé, tak jsou zdravé vždy a nepřestanou být zdravé, i když je jíte každý den. Stejně tak je to i s Vaší pletí. Pokud aplikujete přípravek, který je zdravý pro pleť (a vyhýbáte se negativním škodlivým vlivům, jako je nechráněné vystavování se slunečnímu záření), tak tento přípravek zůstává zdravým. Možná zaznamenáte zastavení zlepšování v takovém měřítku jako v minulosti, ale má to svůj důvod: Pokud jste používali přípravky s dráždivými nebo vysušujícími složkami, a pak přešli na přípravek se skvělým složením, pak prvotní zlepšení musí být velmi znatelné v porovnání s dobou o několik měsíců později, kdy si vaše pleť už jen udržuje nově nalezený, zdravý a mladší vzhled.

Mýtus:

Používejte přípravky, které se vám líbí, bez ohledu na jejich obsah. 

Fakt: Mnoho osob má problémy s pletí, protože si často oblíbí něco, co pro ně není dobré.

Například, možná se vám líbí opálit se, ale to může způsobit rakovinu kůže, určitě vrásky a změnu ve zbarvení pleti. Možná rádi kouříte, ale tím způsobíte poškození kolagenu a růst nezdravých a znetvořených pleťových buněk. Možná máte rádi denní hydratační přípravek, který používáte, ale pokud neobsahuje ochranný faktor, tak vystavujete vaši pleť poškození sluncem. Nebo máte oblíbený hydratační přípravek, který se prodává ve skleněné nádobě, ale většina nejmodernějších složek, zejména antioxidantů, rostlinných extraktů, vitamínů a látek komunikujícími s buňkami jako jsou retinol, se na vzduchu kazí.