Vyvrácení 6 mýtů o retinolu

Často jsme dotazování v souvislosti s prohlášením, že AHA a BHA exfolianty „deaktivují“ nebo snižují účinnost retinolu. Také jsme četli podobně varovná tvrzení v kosmetických časopisech, že retinol působí lépe bez AHA nebo BHA exfoliantů – nebo, že by neměl být dáván do kombinace s vitamínem C.

Pokud je vaším cílem hladší a mladistvá pleť, tak získáváte špatné informace. Nejasnosti končí zde – jako vždy se obrátíme na výzkum, abychom vám přinesli ta pravá fakta..

Mýtus #1:

Nemůžete používat retinol s AHA nebo BHA exfoliantem 

Lež: Žádný výzkum nikde nepoukazuje nebo nedospěl k závěru, že AHA nebo BHA exfolianty deaktivují nebo snižují účinky retinolu, pokud se používá v každodenní péči o pleť.

Ve skutečnosti, kdykoliv vidíme komentář nebo doporučení o nepoužívání retinolu s AHA nebo BHA exfolianty, tak tato rada není nikdy podporována výzkumem prokazujícím jejich neslučitelnost. Jedná se o jednu z klamných informací, která se opakuje tak často, že jí lidé (dokonce i dermatologové) mají tendenci jí věřit a ne ji zpochybňovat.

Ukazuje se, že tvrzení o neslučitelnosti retinolu a AHA nebo BHA exfolianty je dáno neporozuměním toho, jak složky pečující o pleť spolupracují, a jak každá ovlivňuje strukturu pleti. Pojďme se v našem dalším mýtu pustit trochu dále a zjistit, jak nesprávné je toto tvrzení.

Mýtus #2:

pH AHA &BHA exfoliantů snižuje účinnost retinolu 

Nejasnosti ohledně používání retinolu s přípravky obsahujícími AHA nebo BHA souvisí se znepokojením ohledně kyselosti exfoliantů snižující pH pleti, a tedy (podle tvrzení) porušují schopnosti retinolu zázračně vyhlazovat pleť a působit proti stárnutí.

Důvod pro toto tvrzení je, že pokud je pH pleti pod 5.5 až 6, enzym ve vaší pleti není schopen přeměnit retinol na kyselinu retinovou (forma vitamínu A), což je aktivní forma retinolu. Toto se děje za předpokladu, že kyselé složky exfoliantu snižují pH pokožky, ale to se ve skutečnosti neděje.

Stejně jako většina nepravd o pleti, i tento pramení z neporozumění výzkumu.

Pouze jedna studie (z roku 1999) zmiňuje rozmezí pH a záležitost ohledně pleťového enzymu popsaného výše. Avšak tato studie byla prováděna na směsi živočišných a lidských proteinů, a problém vztahu pH se vyvinul pouze při přidání vedlejšího produktu s mastnou kyselinou do směsi (jinými slovy, ne na normálních lidských proteinech a ne na zdravé neporušené pleti). K dalšímu zdůraznění chybného předpokladu o neslučitelnosti retinolu a AHA a BHA zmiňovaná studie jasně tvrdí „ žádné čistě optimální pH rozmezí nebylo znatelné při kvantitativním rozboru bez mastné kyseliny jako vedlejšího produktu.“

Nakonec tato jediná studie byla použita jen k porovnání jak živočišná a lidská pokožka metabolizuje formu vitamínu A přirozeně se nacházející v pokožce, ne jak je vitamín A účinný (nebo jak funguje) lokálně na pleti.

Lokální používání vitamínu A nenahradí nebo nevystřídá vývoj těla nebo funkci kyseliny retinové. To je jako byste si mysleli, že je lepší aplikovat vitamín C do očí, abyste tak zabránili makulární degeneraci, než abyste raději jedli potraviny bohaté na vitamín C.

Fakt k pobavení: Retinol se vyskytuje v pevné podobě, která musí být rozpuštěna v oleji, čímž se stává složkou bez vody. Jeho bezvodé složení znamená, že u něj neměříme pH, i když je vrstvený s kyselými složkami – nemůžete prokázat pH v bezvodém produktu.

Vůbec není podstatné, že žádný výzkum dosud nezopakoval pH omezení podle studie z roku 1990. A přesto navzdory tomu, že neexistuje následný podporující výzkum této teorie, tak tato studie je jako jediná citována a tím podporuje nesprávné tvrzení, že retinol nemůže být používán s AHA, BHA nebo, jak uvidíte v mýtu#6, s vitamínem C.

Mýtus #3:

Retinol funguje lépe bez AHA nebo BHA exfoliantů 

Možná budete překvapeni zjištěním, že výzkum ukázal, že retinol kombinovaný s exfolianty jako jsou exfolianty s AHA, pomáhá vyblednout nadměrnou pigmentaci pokožky. Často se divíme, jak ti, kteří jsou proti kombinaci retinolu a AHA nebo BHA exfoliantů mohou přehlížet tuto informaci. Názor, že pH pleti neutralizuje kyselost přípravků na pleť, které jsou aplikovány na povrch pleti, je zcestný. Neutrální hodnota pH je 7, avšak pleť je přirozeně kyselá a to více, než bylo bráno v úvahu v jedné jediné studii, která je často zmiňována. Dnešní výzkum ukazuje, že pH pleti se ve skutečnosti drží v rozmezí mezi 4.7 a 5. Znamená to tedy, že musíte zvýšit pH pleti, abyste mohli použít přípravek s retinolem? Samozřejmě, že ne! Z výzkumu víme, že retinol funguje při aplikaci na pokožku a je účinný při přírodně kyselém pH pleti.

Mýtus #4:

Retinol se používá na exfoliaci pleti, tak jej nepoužívejte s AHA nebo BHA 

Retinol a exfolianty působí velmi rozdílně na zlepšení pleti, ale doplňují se navzájem, pokud se spojí v kompletní pravidelnou péči o pleť. Převládá názor, že způsob, kterým retinol funguje, je tak, že provádí exfoliaci pleti, takže nyní rozumíme tomu, proč je tato problematika matoucí.

Zde jsou fakta:

  • Retinol je antioxidant a důležitá látka komunikující s buňkami. Když se retinol vstřebá do pleti, tak je ve skutečnosti schopen podpořit zdravější a mladší stav buněk a zvýšit tvorbu nových pleťových buněk.
  • Retinol působí tím, že stimuluje buněčné změny od hlubších vrstev nahoru – ne do nejvyšších vrstev. Do těchto nejvyšších vrstev nastupuje AHA nebo BHA a tím pomáhají pleti zbavit se nahromaděných odumřelých buněk.
  • Přípravky s retinolem jsou jak volně prodejné, tak i na předpis, a u některých osob mohou způsobit odlupování a peeling. Nezaměňujte odlupování za exfoliaci, ať už je způsobeno retinolem nebo AHA nebo BHA. Odlupování je známkou podráždění, a pokud přetrvává při použití přípravků s AHA, BHA nebo retinolem, tak potřebujete snížit frekvenci používání nebo zvážit jiný přípravek. 

Mýtus #5:

Nemůžete používat retinol během dne 

Retinol nezpůsobuje stejnou citlivost na denní světlo, jako silnější formy, které jsou pouze na lékařský předpis. Výzkum prokázal, že retinol a vitamín C dobře fungují pod přípravky s ochranným faktorem SPF, aby tak pleť byla chráněna proti UV záření a vitamíny A, C a E, dokonce i když jsou kombinovány, také zůstávají účinné pod přípravky s ochranným faktorem SPF. Výzkum rovněž ukázal, že kombinace vitamínů A a E zůstává stabilní při vystavení slunečnímu záření při použití krému s ochranným faktorem, což je stejné i u čistého vitamínu A použitého samostatně. To je skvělý důkaz toho, že retinol je stabilní při použití s krémem s ochranným faktorem. 

Antioxidanty s krémem s ochranným faktorem jsou úžasnou obranou proti vráskám, nejednotnému tónu pleti a pigmentovým skvrnám. K dosažení nejlepších výsledků se ujistěte, že požíváte každé ráno a večer přípravky bohaté na antioxidanty.

Mýtus #6:

Neměli byste kombinovat retinol s vitamínem C 

Vitamín C (kyselina askorbová a její deriváty) je další látkou, která je často zmiňována jako problematická v kombinaci s retinolem. Stejně jako je to u mýtu s AHA a BHA, tak i tento je založen na problematice pH/kyselosti.

Pravda: Vitamín C (záleží na formě) vyžaduje nízké pH (nebo vůbec žádné pH, což je případ bezvodých složení na bázi silikonu), aby zůstal stabilní. My víme, že retinol funguje v kyselém prostředí a že pH pleti je přirozeně kyselé, čili na základě toho, co nám ukázal výzkum, je jasné, že spojení vitamínu C a retinolu dává smysl.

Výzkum ukázal, že kombinace vitamínů v kosmetice je způsob, jak dosáhnout nejlepších výsledků, včetně kombinace vitamínů A, C a E. Vyvrácení dvou pohrom najednou – je prokázáno, že retinol je nejenom účinný v kombinaci s vitamínem C, ale zároveň perfektně brání pleť proti volným radikálům, když se aplikuje pod krém s ochranným faktorem! Nebylo by tomu tak, pokud by retinol způsobil neúčinnost vitamínu C a naopak.

Vitamín C ve skutečnosti pomáhá retinolu působit lépe! Bojuje proti volným radikálům, proces, který pomáhá chránit retinol proti oxidaci při jeho pronikání hlouběji do pokožky – čímž zvyšuje své účinky proti stárnutí! Někdo by mohl namítat, že nepoužívání retinolu s vitamínem C (nebo jiným účinným antioxidantem) znevýhodňuje vaši pleť.

Důležitý závěr 

Poskytli jsme vám výše uvedená fakta založená na výzkumech, ale nakonec si vy vyberete, co je pro vaši pleť to nejlepší. Co ale nepotřebujte, je „špatné“ vědecké závěry a stálé mýty považované za fakta.

Neexistuje žádný výzkum kdekoliv, který by podporoval chybné tvrzení, že retinol je neúčinný v kombinaci s kyselými látkami, a existuje mnoho výzkumů potvrzující opak. Ve skutečnosti, chemici zabývající se kosmetikou a specializující se na vývoj složení retinolu, se nad tímto podivují, a ptali jsme se opravdu hodně!